9 روش درمان خانگی سریع «سوختگی» + توصیه های پزشکی

زمان مطالعه: 5 دقیقه

سوختگی از حوادث غیرقابل کنترل و دارای شرایط سختی است که می بایست آموزش هایی در این زمینه ببینید تا بتوانید شرایط را به خوبی کنترل کنید، با ما همراه باشید.

سوختن
سوختگی

چه روش های خانگی می توانند سوختگی را درمان کنند؟

 شدت سوختگی یا سوختن حکایت از این دارد که آیا فرد نیاز به درمان فوری دارد ، همه سوختگی ها به مراجعه به بیمارستان نیاز ندارند و گاهی اوقات ، شخص می تواند در خانه سوختگی را درمان کند.

در حالی که سوختگی می تواند بسیار دردناک باشد ، افراد می توانند با استفاده از وسایل موجود در خانه ، در یک کمد غذا ، به تسکین درد ، کاهش آسیب سوختگی و کاهش خطر ابتلا به سوختگی درجه یک و درجه دو بپردازند ، یا در قفسه یک فروشگاه محلی.

انواع مختلفی از روش های درمانی نیز وجود دارد که افراد نباید از آنها استفاده کنند ، بسیاری از اینها به طور موثر کار نمی کنند و حتی ممکن است احتمال عفونت را افزایش دهند.

پزشکان سوختگی ها را در مقیاس درجه یک تا چهار درجه اندازه گیری می کنند. افراد به طور معمول می توانند سوختگی های درجه اول و دوم را در خانه درمان کنند ، با این حال ، شخصی که دچار سوختگی درجه سه و چهار است باید در اسرع وقت به دنبال درمان پزشکی باشد.

در این مقاله توضیح می دهیم که کدام روش های درمانی خانگی مناسب هستند و کدام یک مناسب نیستند ، ما همچنین در مورد چگونگی تشخیص اینکه سوختگی به درمان پزشکی نیاز دارد راهنمایی می کنیم.

 

سوختگی
سوختگی

 

1. اجرای سوختگی در زیر آب خنک

دویدن آب خنک روی سوختگی درجه یک یا درجه دو به مدت 20 دقیقه می تواند پوست را خنک کند ، سوختگی را تسکین دهد و از آسیب دیدگی بیشتر جلوگیری کند.

این درمان دو اثر مفید دارد. این درد را کاهش می دهد یا متوقف می کند و همچنین از بدتر شدن سوختگی و آسیب رساندن به لایه های عمیق پوست جلوگیری می کند.

 

  مقدار مصرف روزانه ویتامین D و عوارض (تاثیر ویتامین D بر روی بیماری آنفولانزا و کرونا)

 

2. محل سوختگی را تمیز کنید

پس از اجرای سوختگی در زیر آب خنک ، تمیزکاری کامل سوختگی ضروری است. افراد باید از یک صابون ضد باکتری ملایم استفاده کنند و از مالش پوست خودداری کنند.

تمیز کردن آرام سوختگی به جلوگیری از عفونت کمک می کند. اگر عفونت در سوختگی ایجاد شود ، ممکن است روند بهبودی را به خطر بیندازد. اگر سوختگی به درستی بهبود نیابد ، ممکن است فرد به مراقبت پزشکی نیاز داشته باشد.

3. بانداژ

در صورت باز نبودن تاول های سوختگی ، ممکن است نیازی به پوشاندن سوختگی جزئی درجه یک یا درجه دوم توسط بانداژ نباشد.

با این حال ، اگر موقعیت سوختگی به این معنی است که احتمال ایجاد پارگی وجود دارد ، اگر کثیفی به راحتی وارد پوست شود ، یا اگر تاول هایی شروع به ترشح کرده اند ، یک باند می تواند مانعی در برابر عفونت ایجاد کند.

مهم است که باند را به آرامی بپیچید ، و از قرار دادن باند چسبنده به طور مستقیم بر روی زخم خودداری کنید.

بانداژ
بانداژ

 

4. کرم های آنتی بیوتیک

وقتی سوختگی تاول های باز دارد ، ممکن است فرد بخواهد از کرم ها و پمادهای آنتی بیوتیکی استفاده کند.

کرم های آنتی بیوتیکی ممکن است به جلوگیری از عفونت در زخم کمک کرده و سوختگی سریعتر ترمیم شود.

پس از استفاده از کرم آنتی بیوتیک ، تاول های در معرض آن را بپوشانید تا از زخم در برابر عفونت محافظت شود.

5. داروهای مسکن بدون نسخه

سوختگی های درجه یک و درجه دو تا زمان بهبودی باعث درد می شوند ، ممکن است فردی بخواهد برای کمک به کاهش درد و تورم دارو مصرف کند.

ایبوپروفن به عنوان مسکن درد یک انتخاب مطمئن و موثر است ، این یک داروی ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) است که می تواند التهاب را نیز کاهش دهد.

6. از آفتاب دور بمانید

نگه داشتن سوختگی در سایه هنگام بیرون از منزل در هوای گرم و آفتابی می تواند به کاهش درد و خطر افزایش یا تعمیق سوختگی کمک کند.

اگر اجتناب از آفتاب امکان پذیر نیست ، فرد باید لباس گشاد و پوشیده از زخم را بپوشد.

7. آلوئه ورا

آلوئه ورا ماده رایج بسیاری از کرم ها ، ضد آفتاب ها و مرطوب کننده ها است ، فرم ژل آن یک درمان موضعی برای درمان سوختگی و تقویت ترمیم زخم است.

گیاه آلوئه یک ضد التهاب طبیعی است و گردش خون را تقویت می کند ، همچنین دارای خواص ضد باکتری است که رشد باکتری ها را متوقف می کند.

 

آلوئه ورا
آلوئه ورا

 

8.عسل

عسل می تواند به فرد کمک کند تا پوست سوخته را تسکین دهد.

یک بررسی منظم از سال 2018 نشان داد که عسل ممکن است برخی از مزایای بالینی را برای فرد فراهم کند ، زیرا فرد آن را روی سوختگی قرار می دهد.

استفاده از عسل روی باند و سپس قرار دادن آن روی محل سوختگی ممکن است به عقیم سازی محل و جلوگیری از عفونت کمک کند. این ماده همچنین می تواند پوست سوخته را تسکین داده و دردی را تسکین دهد.

با این حال ، بررسی توصیه کرد که شواهد “از کیفیت محدود” برخوردار است.

 

 

عسل
عسل

 

9. بسته بندی پلاستیکی

خدمات بهداشت ملی انگلستان توصیه می کند از پلاستیک خانگی به عنوان یک داروی خانگی بالقوه برای درمان سوختگی استفاده کنید. بهتر است به جای اینکه اندام را بپیچید ، فیلم استریل را روی محل سوختگی لایه بندی کنید ، برای سوختگی دست ، یک کیسه پلاستیکی استریل و شفاف گزینه خوبی است.

مطالعه 2014 در مورد خطر عفونت هنگام استفاده از پلاستیک روی سوختگی به این نتیجه رسید که ایجاد عفونت بسیار بعید است.

   

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را از قسمت دیدگاه ها (پایین صفحه) با ما با اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.