8 راه کنترل بیماری «پارکینسون» و لرزش دست ها + توصیه های پزشکی

زمان مطالعه: 4 دقیقه

اگر در اطرافیان خود کسی که بیماری پارکینسون مبتلا است می بایست رفتار او را بشناسید و بدانید که چگونه می توانید این بیماری را کنترل کنید ، با ما همراه باشید.

 

بیماری پارکینسون
بیماری پارکینسون

8 راه برای کمک به شخصی که دوست دارد بیماری پارکینسون را مدیریت کند

1. هر آنچه در مورد بیماری می توانید به آنها بیاموزید

بیماری پارکینسون یک اختلال حرکتی است اگر مراقب فردی هستید که با پارکینسون زندگی می کند ، به احتمال زیاد با برخی از علائم بیماری آشنا هستید اما آیا می دانید چه عواملی باعث بروز علائم آن می شود ، چگونه وضعیت پیشرفت می کند یا چه روش های درمانی می توانند به مدیریت آن کمک کنند؟ همچنین ، پارکینسون در همه به یک شکل ظاهر نمی شود.

2. داوطلبانه کمک کنید

مسئولیت های روزمره مانند خرید ، آشپزی و نظافت در صورت بروز اختلال حرکتی بسیار دشوارتر می شود، گاهی اوقات افراد مبتلا به پارکینسون در انجام این کارها و سایر وظایف به کمک احتیاج دارند.

اما ممکن است آنها بیش از حد مغرور باشند و یا خجالت بکشند و درخواست کنند وارد عمل شوید و پیشنهادات خود را برای انجام کارها ، تهیه وعده های غذایی ، رفتن به ملاقات های پزشکی ، استفاده از داروها در داروخانه و کمک به سایر کارهای روزمره که به تنهایی با آنها مشكل دارند ، پیشنهاد دهید.

  راهکارهای خانگی درمان «فشار خون بالا» + توصیه های پزشکی
داوطلبانه کمک دهید
داوطلبانه کمک دهید

3. فعال شوید

ورزش برای همه مهم است ، اما به خصوص برای افراد مبتلا به بیماری پارکینسون بسیار مفید است. تحقیقات نشان می دهد که ورزش به مغز کمک می کند تا از دوپامین ، ماده شیمیایی که در حرکت دخیل است.

به طور موثرتری استفاده کند. تناسب اندام باعث افزایش قدرت ، تعادل ، حافظه و کیفیت زندگی در افراد مبتلا به این بیماری می شود اگر دوست یا عزیز شما فعال نیست ، هر روز با یک پیاده روی با هم آنها را به حرکت تحریک کنید، یا ، با هم در یک کلاس رقص یا یوگا ثبت نام کنید هر دوی این برنامه های ورزشی برای بهبود هماهنگی مفید هستند.

فعالیت بدنی
فعالیت بدنی

4. به آنها کمک کنید تا احساس عادی کنند

بیماری مانند پارکینسون می تواند در روند طبیعی زندگی فرد اختلال ایجاد کند، از آنجا که افراد ممکن است تمرکز زیادی بر روی این بیماری و علائم آن داشته باشند ، ممکن است عزیز شما احساس خود را از دست بدهد وقتی با عزیزانتان صحبت می کنید ، مرتباً به او یادآوری نکنید که آنها یک بیماری مزمن دارند. درباره چیزهای دیگر صحبت کنید  مانند فیلم یا کتاب جدید مورد علاقه آنها.

5. از خانه خارج شوید

یک بیماری مزمن مانند پارکینسون می تواند بسیار منزوی کننده و تنها باشد. اگر دوست یا اعضای خانواده شما زیاد بیرون نمی آیند ، آنها را بیرون بیاورید. به شام یا یک فیلم بروید. برای تهیه برخی اقامتگاه ها آماده باشید – مانند انتخاب رستوران یا تئاتر دارای رمپ یا آسانسور. و اگر فرد به اندازه کافی احساس نمی کند بیرون برود ، برنامه های خود را تنظیم کنید.

6. به حرفهایشان گوش کنید

زندگی با شرایطی که هم تخریب شود و هم قابل پیش بینی نباشد می تواند به شدت ناراحت کننده و ناامیدکننده باشد اضطراب و افسردگی در مبتلایان به پارکینسون شایع است گاهی اوقات فقط ارائه شانه برای گریه یا گوش دوستانه می تواند یک هدیه فوق العاده باشد عزیز خود را تشویق کنید تا درباره احساسات خود صحبت کند و به او بگویید که شما در حال گوش دادن به او هستید.

گوش دادن به فرد بیمار
گوش دادن به فرد بیمار

7. به دنبال بدتر شدن علائم باشید

علائم پارکینسون با گذشت زمان پیشرفت می کند. از هر گونه تغییر در توانایی راه رفتن ، هماهنگی ، تعادل ، خستگی و گفتار عزیز خود مطلع باشید همچنین ، مراقب تغییرات روحیه آنها باشید حداکثر 50 درصد منبع مورد اعتماد افراد مبتلا به پارکینسون در دوره ای از بیماری خود افسردگی را تجربه می کنند، بدون درمان ، افسردگی می تواند منجر به کاهش سریع جسمی شود.

عزیزان خود را تشویق کنید تا در صورت ناراحتی از یک متخصص بهداشت روان آموزش دیده کمک بگیرند اطمینان حاصل کنید که آنها قرار ملاقات گذاشته اند  و آن را حفظ کنید. در صورت نیاز به کمک به مراجعه به مطب پزشک یا درمانگر ، با آنها همراه شوید.

بدتر شدن علائم پارکینسون
بدتر شدن علائم پارکینسون

8. صبور باشید

پارکینسون می تواند بر توانایی عزیز شما برای راه رفتن سریع و صحبت واضح و با صدای بلند به اندازه کافی برای شنیدن تأثیر بگذارد یک گفتاردرمانگر می تواند تمریناتی را برای بهبود حجم و قدرت صدای آنها به آنها بیاموزد و یک فیزیوتراپیست می تواند به مهارت های حرکتی آنها کمک کند.

هنگام مکالمه یا رفتن با آنها به جایی ، صبور باشید پاسخ دادن به شما ممکن است بیشتر از حد معمول طول بکشد لبخند بزن و گوش کن سرعت خود را با آنها مطابقت دهید عجله نکنید اگر راه رفتن بیش از حد دشوار شد ، آنها را به استفاده از واکر یا ویلچر تشویق کنید.

صبور باشید
صبور باشید

   

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را از قسمت دیدگاه ها (پایین صفحه) با ما با اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.