چاه کولا(عمیق ترین چاه و حفره جهان) در کجا قرار دارد؟ + عکس های جالب و دیدنی

زمان مطالعه: 3 دقیقه

چاه کولا نتیجه یک پروژه حفاری علمی روسی در منطقه ای به نام شبه جزیره کولا (در نزدیکی مرز روسیه و نروژ) است که عمیق ترین حفره ساخته دست بشر در جهان است

 

چاه کولا در کجا قرار دارد؟

مطلب نیو – چند دلیل وجود دارد که ما انسانها در اعماق زمین فرو می رویم: استخراج منابعی مانند سوخت های فسیلی و فلزات.

  تقویم سالیانه حجامت چیست؟ + چه روزهایی برای انجام حجامت در سال مناسب هستند؟

چاه کولا عمیق ترین چاه جهان

چاه کولا عمق ترین حفره ای که تاکنون حفر شده و به عمقی که حدود 20 سال طول کشیده است و  تقریبا 7.5 مایل زیرسطح زمین است. این سوراخ قرار بود “تا آنجا که ممکن است عمیق باشد”، که انتظار می رفت حدود 9 مایل (یعنی 14،500 متر پوند) باشد. اما دانشمندان و مهندسان مجبور به تسلیم شدن در هنگام رسیدن به دمای بالا و غیر منتظره شدند.

در 7.5 مایل زیر سطح زمین، دمای زمین به حدود 180 درجه سانتیگراد (یا 356 درجه فارنهایت سوزان) می رسد. این تقریباً دو برابر گرمتر از آنچه پیش بینی کرده بودند بود. چنین دمای بالا باعث تغییر شکل بیت ها و لوله های مته می شود. خود سنگها نیز چکش خوارتر می شوند. دانشمندان روسی در کولا سنگهای موجود در آن اعماق را بیشتر شبیه پلاستیک نشان دادند تا سنگ.

 

چاه کولا در کجا قرار دارد؟

 

یافته های جالب درباره چاه کولا

از نظر دانشمندان، یکی از جالب ترین یافته های این چاه این است که هیچ تغییری از گرانیت به بازالت در عمق حدود 7 کیلومتری (4.3 مایل) وجود ندارد، جایی که سرعت امواج لرزه ای ناپیوسته است. در عوض تغییر در سرعت موج لرزه ای ناشی از انتقال دگرگونی در سنگ گرانیت است. علاوه بر این، سنگ در آن عمق کاملاً شکسته و از آب اشباع شده بود، که جای تعجب داشت. این آب برخلاف آب سطحی، باید از مواد معدنی پوسته عمیق باشد و به دلیل لایه ای از سنگ نفوذناپذیر قادر به رسیدن به سطح نبوده است. کشف غیر منتظره دیگر،کشف مقدار زیادی گاز هیدروژن بود. گل حفاری که از سوراخ خارج می شود به عنوان “جوش” با هیدروژن توصیف شده است.

 

چاه کولا در کجا قرار دارد؟

شگفت انگیز ترین و ترسناک ترین چاه جهان

عمیق ترین حفره ای که تاکنون حفر شده است ممکن است کاملاً ادعا برانگیز باشد،اما واقعا شگفت انگیز و کمی ترسناک است. با یک جستجوی اینترنتی در مورد عمیق ترین چاله جهان، حتما با عنوان (چاله کولا فریاد می زند” روبرو خواهید شد. جای تعجب نیست که مردم محلی آن را چاه جهنم می نامند.

از آنجا که حفاری در سال 1992 متوقف شد و حدود یک دهه بعد سایت پروژه متروکه شد ، گودال کولا Superdeep رکورد عمیق ترین نقطه مصنوعی زمین را حفظ کرده است. از آن زمان انسانها چاله های طولانی تری را حفر کرده اند ، از جمله چاه 12289 متری حفر شده در میدان نفتی ال شاهین قطر و چاه نفت 12345 متری دریای نزدیک جزیره ساخالین روسیه. اما چاه  موجود در کولا همچنان عمیق ترین حفره است.

 

چاه کولا در کجا قرار دارد؟

 

چاه کولا در کجا قرار دارد؟

 

چاه کولا در کجا قرار دارد؟

   

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را از قسمت دیدگاه ها (پایین صفحه) با ما با اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.