همه چیز درباره (اینترنت ماهواره ای) استارلینک ایلان ماسک + آیا اینترنت ماهواره ای شامل ایران می شود؟

زمان مطالعه: 4 دقیقه

پروژه اینترنت ماهواره های استارلینک که توسط ایلان ماسک طراحی شد، یکی از جذاب ترین پروژه های اخیر است که هدف آن ارائه خدمات اینترنتی ارتقا یافته برای همه جهان است

 

همه چیز درباره اینترنت ماهواره ای استارلینک ایلان ماسک

مطلب نیو – ایلان ماسک بنیان گذار شرکت های تسلا موتورز و اسپس ایکس که یک شرکت فناوری اکتشافات فضایی ست. او یکی از افراد تاثیر گذار در زمینه فناوری است که طراح پروژه اینترنت ماهواره های استارلینک نیز است.

  معرفی ارزانترین کشورهای دنیا برای مسافرت توریستی + جذاب ترین و ارزان ترین مقصدهای توریستی برای ایرانیان

اینترنت ماهواره ای استارلینک چیست؟

ماهواره‌های استارلینک بخشی از برنامه شرکت اسپیس‌ایکس برای سرویس جدید و پرسرعت اینترنت هستند. در سال ۲۰۱۵ با درخواست “ایلان ماسک” مدیرعامل مبنی بر اجازه آزمایش ایده اش برای تأسیس یک پهنای باند جهانی آغاز شد. اسفند ماه سال ۹۶ شرکت فضایی اسپیس‌ایکس اولین ماهواره‌های اینترنتی خود موسوم به “استارلینک” را در مدار زمین قرار داد.

شرکت فضایی اسپیس‌ایکس در آن زمان اعلام کرد که قصد دارد با ارسال هزاران ماهواره به مدار زمین، اینترنت را در سراسر دنیا در دسترس قرار دهد و در این راستا نیز با پرتاب یک جفت ماهواره، ماموریت خود را آغاز کرده است. در سال ۲۰۱۷ میلادی برنامه ۱۰ میلیارد دلاری “استارلینک” را به عنوان یک سیستم پهنای باند ارزان قیمت که می‌تواند دسترسی به اینترنت را در سراسر جهان فراهم کند، به ثبت رساند.

استارلینک جبرانی برای کمبودهای 5G است. ایلان ماسک در کنگره موبایل 2021 گفت:  استارلینک را به عنوان رقیبی برای خدمات مشابه موجود دانست. ماسک تأکید کرد، استارلینک را به عنوان سرویسی در نظربگیرید که می‌تواند تأمین نیاز مشتری‌ در مناطقی دورافتاده را به عهده بگیرد و کمبودهای ۵ جی و فیبر نوری را در این نقاط پوشش دهد.

با تأخیری برابر با ۲۰ میلی‌ثانیه، استارلینک به آن چیزی نزدیک است که نسل پنجم شبکه تلفن همراه 5G ارائه می‌کند. تأخیر یا نهفتگی به بازه‌ی زمانی بین محرک و پاسخ گفته می‌شود.

 

همه چیز درباره اینترنت ماهواره ای استارلینک ایلان ماسک

 

چرا همه منتظر اینترنت استارلینک هستند؟

اینترنت ماهواره ای تا پیش از پروژه استارلینک نیز وجود داشت؛ دو شرکت ویاست (ViaSat) و هیوزنت (HughesNet)  از بزرگ‌ترین ارائه‌دهنده‌های اینترنت ماهواره‌ای درحال‌حاضرهستند. با این حال یکی از دلایلی که بسیاری از مردم جهان علاقمند و منتظر اینترنت ماهواری استارلینک هستند، این است که استارلینک سرعت بسیار بیشتر و تأخیر یا Latency بسیار کم‌تری نسبت به دیگر اینترنت‌های ماهواره‌ای دارد. استارلینک قرار است جهانی باشد و از لحاظ تئوری قابلیت سرویس‌دهی آن مختص منطقه‌ جغرافیایی خاصی نخواهد بود.

استارلینک باتوجه‌به تعداد بیشتر ماهواره، پهنای باند بسیار بیشتری خواهد داشت و درنتیجه به کاربران بسیار بیشتری سرویس خواهد داد. سرعت اینترنت استارلینک بنا به اعلام وبسایت رسمی پروژه استارلینک، سرعت بین ۵۰ مگابیت بر ثانیه تا ۱۵۰ مگابیت بر ثانیه و تأخیر آن بین ۲۰ الی ۴۰ میلی‌ثانیه است.

 

همه چیز درباره اینترنت ماهواره ای استارلینک ایلان ماسک

 

کیفیت اینترنت ماهواره ای استارلینک 

اینترنت ماهواره‌ای استارلینک یک شبکه اینترنت جهانی است و برای سرویس‌دهی نیز به هیچ منطقه جغرافیایی خاصی محدود نمی‌شود. این سیستم عمدتا برای کسانی طراحی شده که در جوامع دورافتاده یا روستایی زندگی می‌کنند و دسترسی محدودی به ارائه دهندگان خدمات اینترنت دارند.

به کمک این سیستم جدید، سرعت انتقال داده‌ها بین ۵۰ تا ۱۵۰ مگابیت در ثانیه خواهد بود و زمان تاخیر برای دریافت پاسخ‌ها نیز به حدود ۲۰ تا ۴۰ میلی‌ثانیه می‌رسد. این ویژگی‌ها در کنار سرعت بارگیری سه رقمی آن، تا کنون در خدمات ارائه شده از سوی هیچ کدام از شرکتهای دارنده‌ اینترنت ماهواره‌ای سابقه نداشته است.

میانگین سرعت بارگیری در این سیستم، با تأخیر ۳۶ میلی‌ثانیه در حدود ۷۸ مگابیت بر ثانیه بوده که در مقایسه با محصولات شرکت‌های رقیب، سرعت بارگیری قابل توجه و تأخیر بسیار ناچیزی به نظر می‌رسد.

 

همه چیز درباره اینترنت ماهواره ای استارلینک ایلان ماسک

آیا اینترنت ماهواره ای شامل ایران می شود؟

اینترنت ماهواره‌ای استارلینک یک شبکه اینترنت جهانی است و برای سرویس‌دهی به هیچ منطقه جغرافیایی خاصی محدود نمی‌شود. تاکنون حدود ۴۰ درصد از ماهواره‌های این شرکت در مدار قرار گرفته و طی چند سال آینده خواه ناخواه اینترنت استارلینک در دنیا و ایران فراگیر خواهد شد بنابراین در چنین شرایطی به جای سیاست مقابله، همکاری شرکت اسپیس ایکس منطقی‌تر خواهد بود. البته با توجه به تحریم‌ها این همکاری می‌تواند غیر رسمی باشد. ضمن اینکه تکنولوژی‌ هیچ مرزی ندارد و امکان دریافت مستقیم در آینده دور از ذهن نخواهد بود.

از آنجا که اسپیس ایکس یک شرکت آمریکایی است ملزم به رعایت قوانین دولت آمریکاست بنابراین ارائه این سرویس مانند سایر سرویس‌های دیگر شرکت‌ها دستخوش برخی جهت گیری‌های سیاسی خواهد بود. مواضعی که در همین ابتدای کار دیده می‌شود بدون شک بر کیفیت و کمیت ارائه سرویس اینترنت موثر خواهد بود.

 جدای از بحث مشکلات گرفتن مجوزها واقعیت امر این است که هزینه اشتراک ماهانه برای دریافت سرویس اینترنت ماهواره‌ای بسیار بیشتر از هزینه دیگر راه‌های دریافت اینترنت است. احتمالا اینترنت ماهواره‌ای استارلینک که از سوی طرح اسپیس‌ایکس ایلان ماسک هدایت می‌شود تا ماه سپتامبر (شهریور-مهر) بتواند پوشش جهانی پایدار داشته باشد اما پس از آن نیاز به تاییدیه‌های نظارتی خواهد داشت.

 

همه چیز درباره اینترنت ماهواره ای استارلینک ایلان ماسک

   

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را از قسمت دیدگاه ها (پایین صفحه) با ما با اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.