آخرین خبرها
خانه / سرگرمی / دانستنی ها / معنا و مفهوم ضریب هوشی و تست هوش + چگونه آی کیو خود را بسنجیم؟

معنا و مفهوم ضریب هوشی و تست هوش + چگونه آی کیو خود را بسنجیم؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه

هوش یکی از جذابترین و مهم ترین  فرایندهای روانی است و زمانی که از هوش سخن به میان می آید، همه کلمه آی کیو را درنظر می گیریم

 

معنا و مفهوم ضریب هوشی و تست هوش

مطلب نیو – نظریه های و دیدگاه های متفاوتی در مورد هوش وجو دارد. در مجموع می توان هوش را به مجموعه ای از استعدادهایی گفت که در آن توانایی یادگیری، درک خودآگاهی، سرعت و مهارت پردازش و استدلال، حافظه، خلاقیت،زبان، دقت و تمرکز  و… در آن دخیل هستند و عواملی همچون وراثت، عوامل فیزیولوژیکی، یادگیری، شرایط خانوادگی، شرایط محیطی – اجتماعی و عوامل فردی در آن نقش دارند. 

  آیا حل کردن جدول از آلزایمر جلوگیری می کند + حل جدول و تقویت حافظه

معنا و مفهوم ضریب هوشی و تست هوش

بهره هوشی/ آی کیو

هوش از جمله پدیده های روانشناسی است که دیدگاه های مختلفی درباره آن وجود دارد. عده ای آن را اکتسابی و عده ای آن را انتسابی و وراثتی می دانند. گالتون زیست شناس انگلیسی، هوش را توانایی تمیز دو محرک حسی از یکدیگر دانست و  گفت هر کسی بتواند بهتر تفاوت دو محرک حسی را تشخیص بدهد باهوش‌تر است.

دانستن میزان بهره هوشی همواره یکی از مسائل انسان بوده است، اینکه بداند چه میزان بهره هوشی را دارد. بهره هوشی توسط لوئیس ترمن مطرح شد. او با استاندارد کردن آزمون هوش بینه-سیمون، نام آن را «مقیاس سنجش هوش استنفورد-بینه» گذاشت و هر نمره ای که از این آزمون به دست می امد، آی کیو آن شخص بود.

آی کیو یا IQ مخفف کلمه Intelligence Quotient است که به معنای بهره هوشی ست و به شکل زیر محسابه می گردد. 

No alt text provided for this image

معنا و مفهوم ضریب هوشی و تست هوش

 

چگونه بهره هوشی خود را بالا ببریم؟

اکثر انسان های فکر می کنند، آی کیو یک چیز وراثتی ست و از زمان تولد به یک شکل ثابت می ماند، اما باید بدانید قابلیت مغز انسان بسیار بالاست و شما می توانید با روش های مختلف عملکرد مغزتان را افزایش داده و در نتیجه بهره هوشی خود را افزایش دهید. دانشمندان روش های مختلفی برای بالابردن آی کیو ارائه داده اند ولی شما با انجام چند کار ساده می توانید هوش خود را افزایش دهید. 

دفتر رویدادهای روزانه داشته باشید و مسائل مهم را یادداشت کنید. سعی کنید بیشتر راه بروید. نفس عمیق بکشید و اجازه دهید اکسیژن وارد مغزتان شود. چیزهای جدید را کشف کنید و ذهن جست و جو گری داشته باشید. استراحت‌های کوتاه ولی مکرر داشته باشید. حافظه‌تان را تقویت کنید،با مواد مغذی که می شناسید. صبحانه بخورید ولی از خوردن قند دوری کنید. مدیتیشن کنید و ذهن خود را آرام نگه دارید به دور از هر گونه استرس و نگرانی.

 

معنا و مفهوم ضریب هوشی و تست هوش

 

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
[کل: 1 میانگین: 1]

 
 

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را از قسمت دیدگاه ها (پایین صفحه) با ما با اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *