فیلم هوایی بسیار زیبا از میدان نقش جهان اصفهان + معرفی این میدان

زمان مطالعه: 2 دقیقه

شهر اصفهان به لحاظ بناهای تاریخی و هنری که در این شهر در دوران های مختلف ساخته شده است همیشه مورد توجه بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی قرار داشته است.

 

 

مطلب نیو – میدان نقش جهان پیش از این در دوران تیموریان در یک اندازه کوچک تر از میدان کنونی ساخته شد و بعداً در دوره شاه عباس اول صفوی گسترش و توسعه پیدا کرد.

در این دوران اصفهان به عنوان پایتخت ایران شناخته می شد ولی بعد از تغییر مکان پایتخت از اصفهان به شیراز تا حدودی از توجه و اهمیت به میدان نقش جهان کاسته شد تا حدی که بعداً در دوران قاجاریه بسیاری از بناهای اطراف این میدان تخریب شدند،ولی در دوران پهلوی این بنا ها دوباره بازسازی و میدان نقش جهان دوباره مورد توجه قرار گرفت.

در ساخت و طراحی میدان نقش جهان بسیاری از هنرمندان و معماران ایرانی نقش ایفا کردند از جمله شیخ بهایی و استاد علی اکبر اصفهانی و استاد محمدرضا اصفهانی که در ساخت بناهای اطراف میدان نقش جهان و همچنین کاخ عالی قاپو نقش بسزایی داشتند.

 

همچنین ببینید:  بارش برف در اصفهان + تصاویر منتخب روز

 

میدان نقش جهان که در خیابان سپاه اصفهان واقع شده در سال ۱۱ هجری قمری در دوران شاه عباس اول ساخته شد و این میدان زیبا به صورت مستطیل شکل ساخته شده و در مرکز شهر اصفهان قرار گرفته است و همچنین در سال ۱۳۱۳ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد و بعدا این اثر تاریخی در سال ۱۳۵۸ به عنوان در میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت جهانی رسید.

از بناها و قسمت های بسیار دیدنی این میدان می توان به مسجد امام – عمارت عالی قاپو – مسجد شیخ لطف الله – سردر بازار قیصریه و دو دروازه سنگی چوگان که در شمال و جنوب این میدان قرار گرفته است اشاره کرد.

  فیلم/ شکسته شدن رکورد پرواز با هواپیما در تونل در استانبول ترکیه

 

در ادامه یک فیلم هوایی بسیار زیبا از این میدان را مشاهده می‌کنیم که باید یک تصنیف دلنشین تدوین شده است:

 

   

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را از قسمت دیدگاه ها (پایین صفحه) با ما با اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.