علت سرگیجه و درمان آن

زمان مطالعه: 3 دقیقه

علت سرگیجه و درمان آن

 

سرگیجه معمولاً به علت اختلال در گوش داخلی در فرد ایجاد میگردد این احساس معمولاً در زمانی رخ می‌دهد که شما ایستاده اید و احساس می کنید که محیط و اطراف در حال چرخیدن به دور شما هستند. سرگیجه معمولاً تهدید کننده خاصی به شما نمی آید ولی در صورت ادامه دار می تواند دلایل مختلفی را به همراه داشته باشد. این حالت معمولاً در افرادی که بالای ۴۰ سال هستند بیشتر رخ می دهد و می تواند ناشی از مصرف داروها یا مشکلات داخلی به وجود آید .معمولاً در بیشتر موارد به راحتی با یک سری راه حل های ساده و کاربردی میتوان سرگیجه را درمان کرد.

 

سرگیجه معمولاً به علت اختلال در گوش داخلی در فرد ایجاد میگردد این احساس معمولاً در زمانی رخ می‌دهد که شما ایستاده اید و احساس می کنید که محیط و اطراف در حال چرخیدن به دور شما هستند.

این موضوع معمولاً تهدید کننده خاصی به شما نمی آید ولی در صورت ادامه دار می تواند دلایل مختلفی را به همراه داشته باشد. این حالت معمولاً در افرادی که بالای ۴۰ سال هستند بیشتر رخ می دهد و می تواند ناشی از مصرف داروها یا مشکلات داخلی به وجود آید .معمولاً در بیشتر موارد به راحتی با یک سری راه حل های ساده و کاربردی میتوان سرگیجه را درمان کرد.

 

 

 

علت سرگیجه:

 

1- حرکت مایع در گوش داخلی:

در خصوص علت ایجاد سرگیجه مهمترین آن حرکت مایع در گوش داخلی می باشد

 

2-کاهش سطح قند خون:

قند خون پایین میتواند از علت‌های دیگر سرگیجه باشد. در صورتی که سطح قند خون شما از حالت معمولی پایین‌تر بیاید شما احساس سرگیجه و خستگی خواهید داشت.

 

3-فشار خون پایین:

از دیگر دلایل ایجاد سرگیجه است زمانی که فشار خون افت می کند فرد احساس سرگیجه و بی حالی می کند .

 

4-کم خونی:

از دیگر عوامل ایجاد سرگیجه در افراد میباشد. بیشتر این حالت در خانم‌ها ایجاد شده و در این حالت بدن مقدار گلبول قرمز کافی در اختیار ندارند و در نتیجه کمبود اکسیژن باعث گیجی و بی حالی می گردد.

 

5-استفاده از داروها:

داروها و استفاده از آنها می تواند باعث ایجاد سرگیجه در افراد و بی حالی در افراد گردد ،داروهایی چون داروهای ضد افسردگی، ریلکس کننده های عضلات و داروهای ضد تشنج میتوانند عوارضی مانند سرگیجه و بی حالی و سردرد برای مصرف کننده داشته باشد .

  • داروهای ضد افسردگی
  • داروهای ضد تشنج
  • داروهای کنترل فشار خون بالا
  • آرام بخش
  • مسکن ها
  بیماری «سرخک» + راه انتقال و چه کسانی در خطر اند

 

6-التهاب گوش داخلی:

بر اساس عفونت هایی که در پی سرماخوردگی در گوش داخلی رخ میدهد پیام ها از طریق نورون ها به راحتی به مغز نرسیده و شخص احساس عدم تعادل می کند 

 

7- از دست دادن آب بدن:

کمبود آب در بدن و از دست دادن آب می‌تواند باعث ایجاد سرگیجه و بیحالی گردد معمولاً در در فصول گرم در اثر تشنگی بیش از حد و گرما و همچنین در حین ورزش های سنگین یا کار در محیط های باز به علت عدم مصرف به اندازه آب می‌تواند عامل ایجاد آن در افراد می شود.

 

 

 

پیشگیری از سرگیجه و بی‌حالی:

در حالت کلی، کارهای کمی وجود دارد که می‌تواند از سرگیجه و بی‌حالی شما جلوگیری کند‌.

چه کار باید کرد:

  • در طول روز مقدار مناسبی آب بنوشید، این‌کار مانع از این می‌شود که بدن آب خود را از دست بدهد.
  • مصرف الکل را متوقف کنید یا مقدار مصرف را محدود کنید.
  • به آهستگی وضعیت خود را از حالت خوابیده به حالت نشسته تغییر دهید.

برای جلوگیری از افتادن و یا بروز تصادفات رانندگی اگر احساس سرگیجه دارید، رانندگی نکنید و یا کارهای سنگین انجام ندهید. به حالت نشسته در جای خود بدون حرکت بمانید تا این احساس  برطرف شود.

 

 

درمان دارویی سرگیجه:

سر گیجه و تار شدن بینایی ممکن است علت‌های متفاوتی داشته باشند. تعیین دقیق علت ریشه‌ای مشکل می‌تواند به انتخاب بهترین گزینه درمانی کمک شایانی کند.

در اکثر موارد، هیچ دارویی نیاز نیست، اما تعدادی از دارو‌ها وجود دارند که می‌تواند برای درمان علل اصلی موجب آن استفاده شوند. بسته به علت، دارو‌هایی که می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند عبارتند از:

• دارو‌های ضد اضطراب، هنگامی که سر گیجه ناشی از اختلالات هراس یا مشکلات بهداشت روانی ایجاد شود، استفاده می‌شود.
• دارو‌های آنتی کولنرژیک یا آنتی هیستامین که ممکن است سر گیجه را کاهش دهد.
• اگر مرتبط با میگرن باشد، دارو‌های میگرن مصرف می‌شود.

  روش های رفع «سرگیجه» + راهکارهای درمان خانگی

   

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را از قسمت دیدگاه ها (پایین صفحه) با ما با اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.