علت آلرژی برخی از افراد به جواهرات چیست؟ + خطر حساسیت به بدلیجات و جواهرات

زمان مطالعه: 4 دقیقه

جواهرات و زیور آلات جزء جدایی ناپذیر و جذاب در زندگی خانوم هاست، اما گاهی همین زیور آلات زیبا و ظریف با پوست بدن سرناسازگاری بر می دارد و بدن نسبت به آنها واکنش نشان می دهد

 

 علت آلرژی برخی از افراد به جواهرات چیست؟

مطلب نیو – حساسیت و آلرژی نسبت به زیور آلات در برخی از خانم ها شایع است. شاید فکر کنید این حساسیت فقط نسبت به بدلیجات است، اما فراموش نکنید گاهی برخی از طلاها با ساختار متفاوتشان نیز با بدن ناسازگار هستند به طور که استفاده از آن باعث ایجاد حساسیت های پوستی می شود. بیشترین حساسیت نسبت به فلز نیکل است. نیکل به عنوان فلزی در جواهرات ارزان قیمت استفاده می شود که در نهایت با پوشش طلا و نقره پوشش داده می شود. بنابریان اغلب وجود فلز نیکل در جواهرات طلا و نقره ممکن است باعث حساسیت پوستی شده باشد. شایع ترین محل آلرژی به جواهرات اطراف گردن، لاله گوش و دور انگشت است.

  داستان زندگی شوپت گربه کارل اتو لاگرفلد (ثروتمندترین گربه دنیا) + عکس

علت بروز حساسیت به جواهرات چیست؟

علت حساسیت داشتن نسبت به جواهرات دقیق مشخص نیست. شما زمانی نسبت به این مساله آگاه خواهید شد که سیستم ایمنی بدن شما به یک نوع فلز حساس شود. البته آلرژی به جواهرات همیشه  به دلیل حساسیت داشتن به فلزی خاص نیست، گاهی ممکن است محرک تماس دراماتیت توسط اصطکاک، ذرات و گرد و خاک سطح بر روی فلز، صابون و آب و یا دیگر اجزای غیر فلزی از جواهرات رخ دهد. واکنش های تحریک کننده در افرادی که حساسیت های پوستی دارند بیشتر است. البته ممکن است این حساسیت فقط در یک قسمت بدن و پوست ایجاد شود. دراماتیت تماسی نوعی حساسیت پوستی است که بر اثر برخورد مستقیم پوست با زیورآلات، ایجاد می‌شود و معمولاً علائم حساسیت مثل التهاب و خارش روی همان نقطه از پوست که با شئی در تماس بود ایجاد می‌شود .

 

 علت آلرژی برخی از افراد به جواهرات چیست؟

 

عوامل موثر در آلرژی به جواهرات

از دیگر عوامل ایجاد حساسیت پوستی در جواهرات، تنگ بودن تنگ بودن انهاست. تنگ بودن برخی از جواهرات ممکن است در بخشی از بدن حساسیت ایجاد کند و باعث التهاب و خارش پوست در ان ناحیه شود. علت این جریان نیز واضح است؛ ان ناحیه از پوست مجاور با زیور آلات است جریان هوا عبرور نمی کند و در نتیجه روی پوست ایجاد حساسیت یا دراماتیت تماسی می‌کند.علائم حساسیت به جواهرات و زیور آلات و واکنش بدن نسبت به آن شامل : ورم، سرخی، خارش، تاول زدن و لایه لایه شدن پوست است. که شدت آن در پوست های مختلف با توجه به میزان حساسیت متفاوت است.

 

 علت آلرژی برخی از افراد به جواهرات چیست؟

 

عوامل خطر حساسیت به جواهرات و درمان آن

آلرژی به جواهرات و حساسیت دراماتیت در هر سنی ممکن است رخ دهد. بیشترین آلرژی نسبت به نیکل است که ممکن است سالها دامن گیر باشد. گاهی ممکن است یک فرد از طریق یک تماس کوتاه با فلز نیکل به آن دچار شود و گاهی ممکن است یک فرد بعد از مدت ها استفاده از آن به صورت ناگهانی و یکباره بثورات پوستی را تجربه کند و حتی ممکن است در  دیگر قسمت های بدن نیز انتشار یابد.

محکم بستن دستبند و تنگ بودن برخی جواهرات علاوه بر ایجاد حساسیت ممکن است باعث بروز آبسه در زیر پوست شود که بسیار خطرناک است، به خصوص در بین کودکان و نوجوانان؛ چراکه در این گروه سنی حتی اگر زیورآلات اذیتشان کند مایل به درآوردن آن نیستند.

 حساسیت به جواهرات و زیورآات آزار دهنده است و درمان آن مستلزم حذف آن یا عامل تحریک کننده آن(مثل فلز نیکل) است. به یک پزشک پوست مراجعه کنید و بعد از انجام تست پچ پوستی و تایید حسایت نسبت به فلز نیکل، از هر گونه تماس با این نوع فلز خودداری کنید. از انواع دیگر جواهرات استفاده کنید و به دنبال یک جایگزین مناسب از بین فلزات و آلیاژهای به کار رفته در دیگر جواهرات باشید.

اگر از بدلیجات استفاده می کنید بهتر این است که از زیورآلات خالص مثل استیل خالص یا فلزات سفید استفاده شود.  در مورد طلا نیز بهتر از طلا با عیار بالا اسستفاده کنید. برای سوراخ کردن گوش حتما از سوزن های کاملا استیل و استریل استفاده شود. در صورت وجود نیکل در برخی از زیورآلات بهتر است از روکشی از فلزات با درصد آلژی زایی پایین استفاده گردد.

 

 علت آلرژی برخی از افراد به جواهرات چیست؟

   

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را از قسمت دیدگاه ها (پایین صفحه) با ما با اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.