شناخت بیماری «سل» + روش های پیشگیری

زمان مطالعه: 3 دقیقه

بیماری سل یکی از بیماری های است که از طریق تنفس و از راه هوا وارد بدن انسان می شود و می تواند افراد را آلوده کند ، بنابراین دانستن نکاتی در مورد این بیماری می تواند برای شما مفید باشد.

 

بیماری سل
بیماری سل

چگونه سل منتقل می شود؟

سل از یک فرد آلوده به شخص حساس در ذرات معلق در هوا منتقل می شود که هسته قطره نامیده می شود ، قطر اینها 1–5 میکرون است.

این هسته های قطره ای عفونی قطرات ریز آب همراه با باکتری هایی هستند که در هنگام ابتلا به افراد مبتلا به سل ریوی یا حنجره آزاد می شوند ، عطسه می کنند ، می خندند ، فریاد می کشند و غیره ، این هسته های ریز قطرات تا چند ساعت در هوا معلق باقی می مانند.

 باکتری های سل ، اما (مایکوباکتریوم سل) از طریق هوا منتقل می شوند ، نه از طریق تماس سطح ، این بدان معناست که لمس کردن نمی تواند باعث انتشار عفونت شود ، مگر اینکه از طریق آن دمیده شود.

انتقال هنگامی اتفاق می افتد که فرد هسته های قطرات حاوی باکتری سل را استنشاق کند ، این هسته های قطره ای از طریق دهان یا مجاری بینی حرکت کرده و به دستگاه تنفسی فوقانی منتقل می شوند ، پس از آن به نایژه ها و در نهایت به ریه ها و آلوئول ها می رسند.

تنفس در بیماری سل
تنفس در بیماری سل

چه چیزی خطر انتقال سل را تعیین می کند؟

عواملی که خطر انتقال باکتری سل را تعیین می کنند عبارتند از:

آفت کش سمی به درمانی در برابر باکتری های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک تبدیل شد

غربالگری سل برای افرادی که تحت متوترکسات هستند و در مناطق در معرض خطر زندگی می کنند ، مورد نیاز است

پپتید جدید می تواند پاتوژن خاصی را هدف قرار دهد بدون اینکه به باکتری های خوب آسیب برساند

اگر فردی که به او منتقل می شود مستعد ابتلا به عفونت سل باشد.

اگر فرد انتقال دهنده عفونت در مرحله عفونی بیماری باشد.

بیماری سل
بیماری سل

تاثیر محیط در این بیماری

اگر محیط برای انتقال مناسب باشد ، محیط مناسب به معنای وجود هسته قطره بیشتر ، قرار گرفتن در معرض عفونت در یک فضای کوچک ، بسته و تنگ با تهویه ضعیف و فشار مثبت هوا و غیره است ، مدیریت نامناسب نمونه آزمایشگاهی حاوی باکتری دلیل دیگر انتقال است.

بیماری سل
بیماری سل

طول مواجهه فرد مستعد با فرد منتقل کننده عفونت ، هرچه مدت زمان مواجهه ، نزدیكی یا نزدیكی فرد آلوده و دفعات مواجهه بیشتر باشد ، خطر ابتلا به عفونت نیز بیشتر می شود.

بیماری سل
بیماری سل

چه کسی به احتمال زیاد به سل منتقل می شود؟

بیمارانی که باکتریهای زیادی در خلط دفع شده آنها وجود دارد ، نسبت به بیماران با تعداد کمی باکتری ، احتمال انتقال عفونت را دارند.

فردی که عفونی باشد از ویژگی های خاصی برخوردار است. این شامل سرفه به مدت سه هفته یا بیشتر ، کسانی که درگیر حنجره هستند ، کسانی که قادر به پوشاندن دهان و بینی خود در هنگام سرفه یا عطسه نیستند و کسانی که تحت درمان نامناسب و نامناسب عفونت قرار دارند.

بیماری سل
بیماری سل

كودكان خردسال مبتلا به سل ريوي و حنجره كمتر از بزرگسالان به عفونت مبتلا هستند.

افرادی که در پرتوهای X وجود حفره در ریه ها را نشان می دهند ، از خلط خود کشت سل خوبی دارند و بعد از لکه ZN نیز باکتریها در زیر میکروسکوپ حضور مثبت دارند ، عفونی هستند.

 
 

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را از قسمت دیدگاه ها (پایین صفحه) با ما با اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *