زندگینامه و آهنگ های غلامحسین بنام خواننده + همسر و فرزندان

زمان مطالعه: 3 دقیقه

 عکس و آهنگ های غلامحسین بنان

 

غلامحسین بنان، استاد آواز ایران و خوانندگان مشهور ایرانی ست. با بیوگرافی و سوابق هنری ایشان در ادامه مطلب با ما همراه باشید

 

 

بیوگرافی غلامحسین بنان

غلامحسین بنان 15 اردیبهشت سال 1290 خورشیدی در تهران متولد شد. در ایشان کریم خان بنان الدوله نوری و مادرش دختر شاهزاده رکن الدوله برادر ناصر الدین شاه بودند. استاد بنان عضو شورای موسیقی رادیو، استاد آواز هنرستان موسیقی تهران و بنیان‌گذار انجمن موسیقی ایران بوده اند.

  بیوگرافی آریا (پسر مهرداد میناوند) + عکسهای خاص و آدرس اینستاگرام

 عکس و آهنگ های غلامحسین بنان

ازدواج

استاد غلامحسین بنان متاهل بودند و با مریم وزیری خواهر کلنل علینقی وزیری ازدواج کرده بودند. ثمره این ازدواج دو فرزند با نام های گیتی و بیژن است. 

 عکس و آهنگ های غلامحسین بنان

شروع فعالیت هنری

غلامحسین بنان در کنار آموزش و حمایت های خانواده از 6 سالگی شروع به نواختن ارگ و پیانو و خوانندگی کرد. ابتدا نزد پدر آواز را آموخت و سپس پیش اساتید دیگر این هنر رفت. فعالیت جدی ایشان از سال 1306 آغاز شد که به صورت حرفه ای آواز می خوانند. 

سال 1321 وارد رادیو شد و از طریق رادیو صدایش در سراسر ایران پیچید و زبانزد همه گردید. سپس به دعوت روح‌الله خالقی به ارکستر انجمن موسیقی دعوت شد و همینطور با داود پیرنیا در برنامه گله‌ای رنگارنگ همکاری داشت.

ایشان در سال 1332 به پیشنهاد روح‌الله خالقی به اداره کل هنرهای زیبای کشور منتقل شد و به‌عنوان استاد آواز هنرستان موسیقی ملی مشغول فعالیت شد. در سال 1334 رئیس شورای موسیقی رادیو گردید. برنامه‌های گل‌های جاویدان، گل‌های رنگارنگ، برگ سبز و.. از برنامه هایی ست که استاد بنان در آن فعالیت داشتند. 

 عکس و آهنگ های غلامحسین بنان

آثار

استاد بنان در طول سالها فعالیت هنری خود حدود ۳۵۰ آهنگ را اجرا کرد و زیر و بم‌ها و تحریرهای صدای او مخصوص به خود ایشان است. آمدی جانم به قربانت ، الهه ناز، بهار دل‌نشین، بوی جوی مولیان، من از روز ازل، همیشه جاوید ای ایران  از آثار به یاد ماندنی استاد می باشد.

ایشان علاوه بر مهارت در آوازهای قدیمی و کلاسیک در نغمه‌های جدید و مدرن ایران نیز تسلط داشتند.، تصنیف زیبای الهه ناز او بهترین معرف این ادعا است. 

 عکس و آهنگ های غلامحسین بنان

درگذشت 

استاد غلامحسین بنان در 8 اسفند 1364 و در بیمارستان  ایران مهر تهران درگذشتند. ایشان در امامزاده طاهر کرج و در گورستان ظهیرالدوله به خاک سپرده شدند.

 عکس و آهنگ های غلامحسین بنان

 عکس و آهنگ های غلامحسین بنان

   

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را از قسمت دیدگاه ها (پایین صفحه) با ما با اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.