روستای صخره ای کندوان کجاست؟ + راهنمای گردشگری و سفر

زمان مطالعه: 3 دقیقه

روستای کندوان روستایی اسرارآمیز و جذاب با خانه های سنگی دیدنی، در کنار دامنه های کوه سهند، که به روستایی صخره ای معروف است 

 

راهنمای گردشگری روستای صخره ای کندوان

مطلب نیو – روستای کندوان یکی از روستای بکر در ایران است که به صورت صخره ای است و جنس خانه های آن سنگی است.  علت نامگذاری این روستا را به شکل های مختلف عنوان کرده اند. برخی معتقدند چون این در روستا مردم به پرورش زنبور عسل مشغولند و کلمه کندوان از کندن و کندوی عسل گرفته شده است به این نام معروف است و برخی دیگر معتقدند علت نامگذاری به خاطر شباهت کنده تو خالی به کندوهای غلات است. برخی نیز می گویند کندوان یعنی خانه ای از خود. آب و هوای خوب و کوهستانی در منطقه و خانه های عجب و شگفت انگیزش این روستا را به مکانی فوق العاده برای گردگشری تبدیل کرده است. 

  راهنمای گردشگری و معرفی آبشار بیشه دورود + راه های دسترسی و امکانات رفاهی

راهنمای گردشگری روستای صخره ای کندوان

 

روستای صخره ای کندوان

کندوان از شگفت‌انگیزترین روستاهای صخره‌ای، نه فقط در ایران، بلکه در جهان  است که به خاطر شکل ظاهری اش به روستای کله قندی نیز مشهور است. روستایی تاریخی، در کنار دامنه‌های کوه آتش‌فشانی سهند که البته ییلاقی نیز هست و در کنار رودخانه کندوان قرار گرفته است. کوهستانی بودن منطقه، وجود آبی کافی، مراتع سرسبز و درختان بسیار باعث شده تبدیل به یک روستای زیبای گردشگری شود و همینطور عشایر بسیاری را به فصل کوچ به این منطقه بروند.

همانطور که گفته شد این روستا به روستای کله قندی معروف است، اما اینکه به این نام شهرت دارد چیست؟ ایجاد معماری این روستا به علت حفر سنگ های کله قندی معروف به کران است. این صخره‌های کله قندی در اثر فعالیت های آتش‌فشانی کوه‌های سهند ایجاد شده‌اند. توده‌ها و گدازه‌های این آتشفشان به مروز زمان های طولانی و به‌ وسیله باد و برف و باران شکل گرفته و به فرم کران درآمده است. جذابیت ها و خاص بودن این روستا باعث شد در سال 1376 در میراث ملی ایران ثبت شود، هر چند شهرت روستا جهانی است.

 

راهنمای گردشگری روستای صخره ای کندوان

 

جذابیت های روستای صخره ای کنداون

مهم ترین جذابیت این روستا، معماری آن است که آن از دیگر روستا در ایران و حتی جهان متمایز کرده است. این روستا یکی از 3 روستای صخره ای در دنیاست با این تفاوت که روستای کندوان از میان 3 روستای صخره ای جهان دارای سکنه است. معماری شگفت انگیز در کنار طبیعت سرسبز و خوش آب و هوا، هر گردشگری را به این روستای صخره ای زیبا جذب می کند. از طرفی وجود چشمه های آب معدنی نیز بر جذابیت این روستا افزوده است. 

سوغاتی معروف این روستا عسل است. قطعا اسم عسل کندوان به گوشتان خورده است. در کنار این سوغانی، آب معدنی و خشکبارهای این روستا خوشمزه و کیفیت بالایی دارد. همینطور صنایع دستی همچون جاجیم، گلیم و روسری های کلاقه ای از دیگر سوغاتی ها و محصولات زیبای این روستاست. 

 

راهنمای گردشگری روستای صخره ای کندوان

 

دسترسی به روستای صخره ای کندوان

این روستا در استان آذربایجان شرقی در فاصله ۶۵ کیلومتری تبریز  و ۱۸ کیلومتری شهرستان اسکو و در میان دره‌ای در کنار رودخانه کندوان قرار گرفته  است. کافیست بعد از عبور از اسکو و شهر اسفنجان و بعد رسیدن به یک دوراهی، راه سمت چپ را رفته تا به روستای کندوان برسید. 

 بهترین زمان برای رفتن به این روستا در فصل اواخر بهار و تابستان است. زیرا در فصل های پاییز و زمستان و اوایل بهار به علت  کوهستانی بودن و بارندگی با آب و هوای سرد  و یخبندان در منطقه مواجه شوید. 

 

راهنمای گردشگری روستای صخره ای کندوان

 
 

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را از قسمت دیدگاه ها (پایین صفحه) با ما با اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *