روزهای قمر در عقرب در سال به چه معناست؟ + دانستنی ها و اهمیت قمر در عقرب

زمان مطالعه: 3 دقیقه

پدید ه قمر در عقرب، به قرار گرفتن ماه در برج عقرب یا در مقابل صورت فلکیِ آن گفته می شود، که یک بار در سال اتفاق می افتد و معمولا دو یا سه روز طول می کشد

 

روز های قمر در عقرب سال به چه معناست؟

مطلب نیو – دایره البروج در آسمان به دوازده قسمت سی درجه تقسیم شده که شامل 360 درجه می شود، هر یک از قسمت ها “برج” نامیده می شود. از آنجایی که در هر  برجی ، مجموع برخی ستاره های دور هم گرد آمده، چهره یک جانور را به تصویر کشیده بود، همان برج با نام صورت آن جانور نامیده شد. که شامل: برج حمل(قوچ)، برج ثور(گاو نر)، برج جوزاء(دوپیکر)، برج سرطان(خرچنگ)، برج اسد: (شیر)، برج سنبله(خوشه)، برج میزان(ترازو)، برج عقرب(کژدم)، برج قوس(کمان)، برج جدی(بزغاله نر)، برج دلو(آب کش)، برج حوت(ماهی( می شود.

برج‌ها دیدم که از مشرق بر آوردند سر  /   جمله در تسبیح و در تهلیل حیّ لا یموت‏

چون حمل چون ثور چون جوزاء و سرطان و اسد / سنبله میزان و عقرب قوس و جدى و دلو و حوت

قمر در عقرب

کره ماه در طول یک ماه قمری، یک بار به دور زمین می چرخد. در این مدت چرخش،  ماه در مقابل هر یک از آن برج های 12 گانه که با صورت جانوران نامگذاری شده بود، قرار می گیرد. کسانی که شناخت دقیقی نسبت به چرخش ماه و برج و صور فلکی آنها داشته باشند، زمانی که “قمر” در برج “عقرب” وارد شود، وقتی شب به ماه نگاه کنند، فاصله میان ماه و صورت عقرب را به خوبی می بیند. بنابراین زمانی که ماه در چرخش به دور زمین به برج عقرب رسید، قمر در عقرب است،  و زمانی که خارج شود، قمر در عقرب تمام شده است.

  آیا حل کردن جدول از آلزایمر جلوگیری می کند + حل جدول و تقویت حافظه

 

روز های قمر در عقرب سال به چه معناست؟

 

پدیده قمر در عقرب در چه زمان هایی قابل رویت است؟

مشاهده پدیده قمر در عقرب همیشه قابل مشاهده نیست، مخصوصا با چشم های غیر مسلح. اواخر پاییز و اوایل زمستان در ماه هایی چون آبان، آذر و دی از آنجایی که  خورشید در برج عقرب قرار می گیرد، عبور ماه از آن در روز اتفاق می‌افتد که به علت روشنایی خورشید، تنها ماه دیده خواهد شد. اواخر بهار و اوایل تابستان در ماه‌هایی نظیر خرداد و تیر، ماه در شب از صورت فلکی عقرب عبور می‌کند و در چنین شب‌هایی، از زمان غروب آفتاب تا طلوع آفتاب روز بعد می‌توان هم ماه و هم صورت فلکی عقرب را مشاهده کرد.

 

روز های قمر در عقرب سال به چه معناست؟

 

دیدگاه گذشتگان و باورهای دینی در مورد پدیده قمر در عقرب

به پدیده قمر در عقرب در سنگ نوشته های و حجاری های بر جای مانده از دوران باستان اشاره شده است. بزرگانی چون ابوریحان بیرونی، رازی، شرف الدین مسعودی نیر به این پدیده در آثار خود اشاره کرده اند. جالب است بدانید این پدیده در ستاره شناسی های قدیم با برخی از باورهای دینی آمیخته و به نوعی نشان دهنده واقعه ای شوم بود.

در برخی موارد، تقریبا هر یک سال یک بار،  قمر در عقرب با گذر ماه از ستاره قلب العقرب همراه است و در همه جای جهان با اندکی اختلاف درجه و ساعت قابل رویت است. در باورهای گذشتگان و باورهای تاریخی قرار گرفتن صورت فلکی عقرب به خاطر حضور ستاره قلب العقرب خوش یمن نبوده و یک واقعه شوم محسوب می شده است.

به همین دلیل آنها در زمان عبور ماه از میان این صورت فلکی از انجام کارهای مهم خودداری و در زمان عبور خورشید از صورت فلکی اسد در ماه مرداد که خوش یمن بود، امور مهم خود را انجام می دادند. از نظر دینی و در کتاب های فقهی هنگام قمر در عقرب نیز باید از انجام کارهایی مثل ازدواج، ساختن خانه و مسافرت پرهیز کرد یا قبل از آن صدقه داد. فقهای بزرگ دیگر مانند علامه، شهید اول، شهید ثانی، صاحب جواهر، سید یزدی  نیز به این مطلب اشاره کرده‌اند.

  فیلم و ماجرای کشف جرم غیر عادی در کهکشان راه شیری + سیگنال های رادیویی مرموز از قلب کهکشان

 

روز های قمر در عقرب سال به چه معناست؟

   

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را از قسمت دیدگاه ها (پایین صفحه) با ما با اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.