راه های ایمنی زنان درمحل کار + روش های کاربردی برای جلوگیری از آزار و اذیت جنسی در محل کار

زمان مطالعه: 4 دقیقه

زنان هم مانند مردان حق کارکردن در محیطی آرام و امن را دارند، تا بتوانند مستقل به سوی موفقیت گام بردارند. مهم ترین اصل در محیط کاری آنها امنیت جنسی و روحی ست

 

راه های ایمنی زنان در محیط کار

 مطلب نیو – حتما کلمه آزار جنسی را شنیده اید، یا با آن برخورد داشته اید. آزار جنسی به هر نوع مزاحمتی که به واسطه جنسیت آن فرد وارد شود، چه در شکل جسمی و چه کلامی و روانی گفته می شود.

  کشف (کایاها) قبیله ای که بر روی درختان جنگل آمازون زندگی می کنند + عکس

آزار جنسی در محیط کار زنان

در روزهایی که زنان در تکاپوی فعالیت و پپشرفت هستند و در عین حال روز به روز مستقل و مقتدر می شوند، متاسفانه در  بعضی محیط های کاری شرایط ایمنی برای زنان وجود ندارد. از نوع نگاه کردن به زنان، تا آزار های گفتاری با گفتن متلک و یا حتی ازار های جنسی که به چشم می خورد، همگی نشان عدم امنیت در محیط کاری زنان است.

این مساله فقط مربوط به کشور ایران نمی شود، در سرتاسر جهان، انواع رفتارهای جنسی در محیط کاری نسبت به زنان به چشم می خورد.فراموش نکنیم کلماتی مانند: زنان نمی توانند چنین شغلی داشته باشند” و هر چیزی با پسوند نمی توانند در مورد زنان، خود یک نوع آزار جنسی محسوب می شود.

 

راه های ایمنی زنان در محیط کار

زنان؛ آزار جنسی؛ تبعات و نتایج آن

برای رسیدن به بهترین نتیجه مطلوب در محیط کار نیاز است زنان در شرایط نرمالی کار کنند. آزار جنسی در محیط مار و نبود امنیت ، سلامت روحی و روانی زنان را با مشکل روبرو کرده است. این یک کساله ی اجتماعی و جهانی ست. عواملی مانند نگرش مردسالار جامعه، فقدان نظارت بر بعضي از بخش هاي کاري مثل بخش خصوصي، مقصر دانستن زنان شاغل، از علل عمده اي است که می تواند منجر به آزار جنسي زنان در محيط کار شود.

آزار جنسی مستقیما با اعصاب و روان زنان در ارتباط است و می تواند اثرات منفی زیادی به آنها وارد نماید. به طوری که هر چه شدت این آزار و اذیت ها افزایش یابد، اثرات منفی آن نیز بیشتر آشکار خواهد شد. افسردگی، وسواس، داشتن خواب نا آرام، از دست رفتن اشتها، کاهش و یا افزایش وزن و سردرد از بارزترین اثرات منفی آزارهای جنسی به شمار می روند.

مزاحم جنسی لزوما همکار شما نیست، می تواند مشتری، کارمند، کارگر و یا مدیر باشد. بر اساس قوانین جهانی کار، کارفرما موظف است تا برای کارمندان خود محیطی ایمن فراهم کند. بنابریان  در صورتی که هر شخصی در محیط کاری، مورد آزار جنسی در هر شکلی قرار بگیرد، می تواند با توجه به قوانین موجود در این رابطه به مراجع ذی صلاح مراجعه نماید.

متاسفانه در ایران هیچ گونه قوانین پیشگیری کننده و محافظتی در مورد آزارهای جنسی در فضاهای کاری وجود ندارد. در صورتی که این مسئله از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. 

بسیاری از زنان پس از آزار جنسی محیط کار را ترک می کنند. مرخصی های کوتاه مدت، مرخصی های بی حقوق و استعفا دادن از دیگر واکنش هایی است که زنان بعد از آزار جنسی انجام می دهند.

 

راه های ایمنی زنان در محیط کار

مقابله با آزار جنسی در محیط کار زنان

آزار جنسی در هر سطحی که باشد، واکنش زنان بسیار مهم است. آزار جنسی را اعلام کنید و نترسید. شما می توانید با گزارش آن به مدیر یا مسئول ذی ربط، از تکرار مجدد آن پیشگیری کنید و یا حتی در سطح بالاتر قانونی اقدام کنید. هیچقوت به تصور اینکه ممکن است آبرویتان برود یا حقوقتان قطع شود و یا کار خود را از دست دهید، در برابر این رفتارها که به جسم و روح شما آسیب می زند سکوت نکنید.

شیوه مدیریت در محیط کاری، نقش بسزایی در سلامت روانی کارکنان دارد. یک مدیر موفق می تواند به اعلام این مساله که ” در صورت بروز مشکل یا آزار و مزاحمت به من گزارش دهید” احساس امنیت و آسودگی در محیط کار برای زنان فراهم کند. 

زنان بهتر است بدانند در محیط کاری برای جلوگیریا ز هر گونه آزاری بهتر است با شجاعت و صراحت مخالفت خود را بیان کنند.مهم نیست آزار دهنده، همکار باشد یا مدیر و یا مافوق همه ی آنها، با صراحت “نه” گفتن و درنهایت استعفای از محیط کاری بهترین راه برای سلامت روان شماست. 

 

راه های ایمنی زنان در محیط کار

مرز شخصی در محیط کاری

شناخت و درک حریم خصوصی و مرز برقرای ارتباط با آدم ها، نکته ای کلیدی در عدم بروز چنین اتفاقات ناخوشایندی است. هر کسی، چه زن و چه مرد، باید بر این مساله واقف باشد که هر فردی یک مرز شخصی دارد و نباید اجازه دهد کسی در محیط کار به این مرز وارد و تعارض کلامی، لمسی و فیزیکی را به وجود بیاورد، اگر افراد به مرز آشنایی پیدا کنند اطلاعات شخصی خود را بازگو نمی‌کنند و به افراد اجازه ورود به زندگی شخصی داده نمی‌شود. بهترین راه نیز برای رسیدن به چنین شناختی در شرایط کنونی جامعه آموزش است. 

 

راه های ایمنی زنان در محیط کار

 

   

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را از قسمت دیدگاه ها (پایین صفحه) با ما با اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.