راهنمای گردشگری و پیمایش غار یخ مراد + معرفی غار یخ مراد و عکس

زمان مطالعه: 3 دقیقه

غار یخ مراد در استان البرز، غاری با قندیل های یخی، غاری با داستان های عجیب و جذاب، غاری که به غار حاجت های معروف است 

 

راهنمای گردشگری غار یخ مراد

مطلب نیو یکی از جاذبه های طبیعی استان البرز، غار یخ مراد است که بین جاده چالوس و اطراف گچسر قرار گرفته است. این غار به عنوان یکی از زیباترین، خاص ترین و پر پیچ و خم ترین غارهای ایران معرفی شده است. این غار با داشتن قندیل ها و ستون زیبای یخی و حفره های متنوع به یکی از شگفت انگیز ترین غارها تبدیل شده است

جالب است بدانید مردم محلی به این غار احترام بسیاری می گذارند، زیرا آنها معتقدند در این غار نیازها و حاجت هایشان رفع می شود و به مراد دل خود می رسند. همچنین معتقدند این غار زنان که باردار نمی شوند را درمان می کند و همین اعتقادات در کنار دخیل هایی که در غار وجود دارد، جذابیت این غار را بیشتر می کند.

  جشن چله تابستان چیست؟ + عکس های پروفایلی زیبا برای جشن چله تابستان

راهنمای گردشگری غار یخ مراد

 

جذابیت های غار یخ مراد

این غار قدمتی بسیار طولانی دارد و قدمت آن را بین ۵۰ تا ۲۳۰ تخمین زده اند. قندیل هایی از جنس یخ، یخ های بلورینی که از زمین بیرون آمده اند، تالارهای یخی، تزئینات و اسفنج های آهکی زیبا، چاه ها و چاله های زیاد که رفتن به درون آنها نیاز به تجهیزات و حرفه ای بودن در غارنوردی دارد، همگی از شگفتی های این غار است. غاری پر از رمز و راز، که هر غارنوردی را برای کشف آنها به سمت خود می کشد. 

 قدم زدن درون غار و عبور از تالارهای یخی و قندیل های یخی و ستون های بلورین زیبا، حس شگفت انگیزی به همراه دارد.  زیبایی ها و شگفتی های غار یخ مراد باعث که این غار در سال 1381 در فهرست آثار ملی ثبت شود. 

راهنمای گردشگری غار یخ مراد

 

راه های دسترسی و بهترین زمان برای بازید از غار یخ مراد

از جاده چالوس تا گسچر پیش روید؛ بعد از عبور روستای نسا، پلی سمت چپ شما را به روستای کهنه دره می رساند.  بعد از حدود ۵ کیلومتر به دوراهی خواهید رسیدکه شما را به سمت دهانه غار می برد. دهانه ورودی غار در بین دامنه کوه صخره ای مشرف بر روستای کهنه ده قرار دارد.  با بالا رفتن از پلکانی به دهانه غار خواهید رسید. تالار ورودی غار فضایی متوسط است که برای ایستادن ۳۰ تا ۴۰ نفر ظرفیت دارد.

 

بهترین زمان برای سفر به غار یخ مراد، فصل بهار و  فروردین ماه است، زیرا هر چه هوا گرم تر شود، قندیل های بیشتری آب خواهند شد. در فصل زمستان در منطقه کهنه ده بارش برف زیاد است به طوری که گاهی جاده  مسدود می شود، بنابراین اگر در زمستان قصد سفر به این غار را دارید، حتما زنجیر چرخ به همراه داشته باشید. در زمستان هوای این منطقه سرد است، اگر تحمل سرمای زیاد را دارید، شاهد قندیل های زیبا و شگفت انگیز بیشتری خواهید شد. فقط حواستان باشد قبل از سفر در این فصل آب و هوا را چک کنید.

لازم است بدانید در هر فصلی به غار سفر کنید بایستی لباس گرم همراهتان باشد، چون مسیر رسیدن به غار پیمایش دارد، با کفش مناسب سفر کنید و مواظب قندیل ها درون غار باشید که آسیبی به انها وارد نشود و مهم تر از همه با یک راهنما به این غار سفر کنید

 

راهنمای گردشگری غار یخ مراد

   

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را از قسمت دیدگاه ها (پایین صفحه) با ما با اشتراک بگذارید

2 نظر

 1. معرفی و ادرس دهی غارهای حفاظت نشده منجر به تخریب و آلودگی شدید این طبیعت میشود که یک اقدام ضد محیط زیستی و غیرمسئولانه است.

  • باسلام
   دوست عزیز اطلاع رسانی و آگاهی بخشی ضد محیط زیستی و غیرمسئولانه نیست.
   جلوگیری از رشد فرهنگ و آگاهی بخشی بخصوص در حفاظت محیط زیست و دیگر زمینه ها،ایجاد تورهای گردشگری بدون حساب و کتاب،رهاسازی زباله ها در محیط زیست،زمین خواری و جنگل خواری و … امری غیرمسئولانه هستند.
   لطفا منتقد اطلاع رسانی نباشید در عوض در جهت رشد و تعالی فرهنگ و غیره تلاش کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.