راهنمای گردشگری و بازدید از تنگه چاه کوه جزیره قشم + راه های دسترسی و تجهیزات لازم

زمان مطالعه: 3 دقیقه

تنگه چاه کوه، تنگه ای صخره ای با تندیس های سنگی زیبا و از عجایب جزیره قشم، تنگه ای ست که بر اثر فراسایش ناشی از باران و باد شکل گرفته

 

راهنمای گردشگری تنگه چاه کوه جزیره قشم

مطلب نیو – جزیره قشم، جزیره ای است با شگفتی های بسیار، که هر چشمی را مسحور و مجذوب خود می کند. جزیره ای با عجایب حیرت انگیز. یکی از عجایب این جزیره که مناظر فوق العاده چشمگیری دارد، تنگه چاهکوه است  که به دره مقدس نیز معروف است، زیرا که آب این تنگه را مقدس و پاک می دانستند. این تنگه با گذر میلیون سال و با فرسایش رسوبی در دل کوه به وجود آمده است. 

  معرفی ارزانترین کشورهای دنیا برای مسافرت توریستی + جذاب ترین و ارزان ترین مقصدهای توریستی برای ایرانیان

تنگه چاه کوه

تنگه چاه کوه، تنگه ای در منطقه شهاب، در 70 کیلومتری قشم است و در واقع در قسمت غربی سواحل شمالی قشم قرار گرفته است. این تنگه در نوع خود و با اشکال خاصش در بین تنگه ها، بی نظیر و متفاوت است. دیواره های مرتفع که خصوص فرسایش روی آن نمایان است، در کنار حفره های بیضی و کروی شکل، تنگه ای شگفت انگیز را ایجاد کرده است.

این تنگه یک تنگه صخره ای است و بیشتر مورد علاقه و بازدید کسانی است که به صخره نوردی علاقمند هستند. ورودی دره تندیسی طبیعی قرار دارد، بعد از آن چهار چاه قرار دارد که ساکنین محلی آنجا، آب شیرین خود را ذخیره می کنند. هر چه جلو می روید، خطوط فرسایشی، حفره های روی زمین، دیواره های صخره ای و اشکالی و تندیس های طبیعی متفاوتی را مشاهده خواهید کرد. به دلیل آب و هوای بیابانی این تنگه، درختچه های پراکنده داخلآن رشد پیدا کرده و چاه های موجود در آن باعث شده برخی جانوران و پرندگان این منطقه را برای زندگی انتخاب کنند. 

 

راهنمای گردشگری تنگه چاه کوه جزیره قشم

 

دیدنی های تنگه چاه کوه

اگر تنگه چاه کوه را برای برنامه طبیعت گردی خاص و مهیج انتخاب کرده اید، علاوه بر بازدید از تنگه و دیواره صخره ای و تندیس های طبیعی زیبای در تنگه، می توانید از امکانات رفاهی آن نیز بهره مند شوید. این تنگه در نزدیکی روستای چاهوی شرقی قرار گرفته، پس می توانید از امکانات روستا استفاده کنید. در این روستا اقامتگاه بوم گردی وجود دارد، پس می توانید لذت یک شب آرام در این اقامتگاه را ببرید. وجود غرفه صنایع دستی و سوغات محلی این منطقه از دیگر مزایای سفر به این تنگه است. 
نزدیکترین مکان دیدنی به این تنگه که می توانید از آنها نیز بازدید کنید، جنگل حرا، درعه ستارگان قشم،غار نمکدان و جزایر ناز است که هر کدام زیبایی های خاص خودش را دارد. 

 

راهنمای گردشگری تنگه چاه کوه جزیره قشم

 

بهترین زمان و تجهیزات برای بازید از تنگه چاه کوه

بهترین زمان برای سفر به مناطق گرمسیری پاییز و زمستان است. علاوه بر این فصول، در اوایل بهار، قشم آب و هوای دلپذیر و خوبی دارد و تنگه چاهکوه  در شرایط ایده آلی قرار دارد. هر چقدر هوا به سمت خنکی و سرد شدن می رود، بازید از تنگه برای شما دلچسب تر خواهد شد. پس دی و بهمن با توجه به سردترین ماه های سال، بهترین زمان برای سفر به این منطقه هستند. 

از آنجا که مسیر تنگه، پیمایش دارد و تا حدودی صخره ای است، حتما کفش مناسب همراه خود داشته باشید، آب و تنقلات نیز لازمه هر برنامه ی پیمایشی است. در ضمن از عینک آفتابی و ضدآفتاب نیز غافل نشوید. 

 

راهنمای گردشگری تنگه چاه کوه جزیره قشم

 

چگونگی دسترسی به تنگه چاه کوه

 کافیست خود را به میدان درگهان قشم برسانید، وارد جاده غربی شده، بعد از 20 کیلومتر، در دو راهی دیرستان، مستقیم راه خود را ادامه داده، بعد از 11 کیلومتر، به میدانی رسیده که وارد اولین جاده سمت راست شده و بعد از 39 کیلومتر به روستای چاهوی شرقی می رسید. سپس مسیر چپ را انتخاب و بعد از حدود 2کیلومتر به تنگه چاه کوه خواهید رسید.

 

راهنمای گردشگری تنگه چاه کوه جزیره قشم

 
 

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را از قسمت دیدگاه ها (پایین صفحه) با ما با اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *