راهنمای گردشگری و بازدید از آبشار شوی (تله زنگ) + راه های دسترسی و پیمایش آبشار شوی

زمان مطالعه: 3 دقیقه

آبشار شوی(تله زنگ) به عنوان یکی از زیبارتین آبشارهای ایران است که به عنوان سی و پنجمین اثر طبیعی ایران در میراث ملی و طبیعی به ثبت رسیده است

 

راهنمای گردشگری و بازدید از آبشار شوی

مطلب نیو – اگر قصد سفر، به مکانی آرام و در کنار آن مهیج را دارید، آبشار شوی را انتخاب کنید. منطقه ای که با گذر از رودخانه و دامنه کوه هاو صخره ها و دیدن چشم اندازهای بی نظیر، به یکباره صدای آبشاری بلند و طنین انداز به گوشتان می خورد که با دیدنش شگفت زده تان می کند. 

  عکس/ تمرینات جالب دختران (نینجا رنجر) تبریزی را ببینید + آشنایی با سبک «نینجا رنجر»

راهنمای گردشگری و بازدید از آبشار شوی

 

آبشار شوی، نیاگارای ایران

آبشار شوی معروف به نیاگارای ایران، به عنوان یکی از بزرگترین آبشارهای ایران در رشته کوه زاگرس و منطقه سردشت در استان خوزستان و با فاصله کمی از استان لرستان قرار دارد. راحت ترین راه دسترسی به این منطقه راه آهن لرستان است. 

بهترین راه رسیدن به تله زنگ، رفتن به ایستگاه راه آهن شهرستان دورود است.  بعد از سوار شدن در قطار، و عبور از دل کوه ها و چشم انداز بی نظیری که هیچ کجای دنیا نخواهید دید و دیدن رودخانه شگفت انگیز سزار؛ و بعد از ساعت به ایستگاه تله زنگ خواهید رسید.  از آنجا مسیری حدودا سه ساعته را پیمایش خواهید کرد تا به روستا برسید. اگر برنامه چند روزه ای را در پیش دارید می توانید در روستا و مراتع اطرافش کمپ بزنید و اگر علاقمند به کمپ زدن در کنار آبشار شوی هستید، مسیر را به سمت آبشار ادامه می دهید. 

 هر آنچه در مسیر می بینید زیباست. از درخت های بلوط گرفتن تا قدم زدن کنار رودخانه. فقط حواستان باشد عبور از سیم بکسل ها و رسیدن با آبشار نیاز به دقت و حمایت دارد. بعد از گذر مسیر پر پیچ و خم و البته زیبا و پیماستی حدودا 2ساعته ، آبشار شوی جلوی چشمانتان ظاهر خواهد شد. 

 

راهنمای گردشگری و بازدید از آبشار شوی

 

آبشار شوی و دانستنی های آن

ارتفاع  آبشار از محل سرچشمه نزدیک به ۱۰۰ متر و عرض آن ۷۰ متر است. آب این آبشار مرتفع از دل کوهی که چورویک نام دارد، به پایین می‌ریزد و به‌صورت پله پله تا کف رودخانه جریان دارد و با عبور از صخره‌ها، سرانجام به رود دز سرازیر می‌شود.

اگر زمان مناسبی دارید می توانید ارز آبشارهایی که کمی جلوتر قرار داد بازدید کنید، آبشار دوم شوی در این قسمت قرار دارد. وجود حوضچه های متعدد، مکان مناسبی برای آبتنی است.بهترین زمان بازید از این آبشار، اواخر اسفند و اوایل فروردین است

شوی در زبان لری بختیاری به معنای لطافت است و اغلب ساکنان اطراف این آبشار از قوم لر و تیره بختیاری هستند. سمندر لرستانی که این آبشار محل زیتش است، اخیرا بدلیل دزدی و قاچاق اینگونه نایاب سمندر که به سمندر ایرانی معروف است منقرض شده است.

 

راهنمای گردشگری و بازدید از آبشار شوی

 

آبشار دوم شوی و حوضچه های معروف آن

راهنمای گردشگری و بازدید از آبشار شوی

   

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را از قسمت دیدگاه ها (پایین صفحه) با ما با اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.