راهنمای گردشگری دره کول خرسون شهرستان دزفول + راه های دسترسی و تجهیزات لازم برای پیمایش

زمان مطالعه: 4 دقیقه

 دره کول خرسون، معروف به دره ارواح، یکی از جاذبه های شگفت انگیز خوزستان است که با طبیعت وحشی اش، شما را متحیر خواهد کرد

 

راهنمای گردشگری دره کول خرسون دزفول

مطلب نیو – هر گوشه از ایران، با جاذبه های گردشگری زیبایش، جلوه های خاصی به طبیعت داده است. خوزستان یکی از مناطقی ست که سفر به آن، در هر نقطه اش، با طبیعت های متفاوت، شما را شگفت زده خواهد کرد. خوزستان با مردم مهمان نواز در کنار طبیعت خارق العاده اش، هر گردشگری را به سمت خود جذب می کند. یکی از این مناطق بکر و دیدنی، که حتما باید از نزدیک دید و لمس کرد، دره کول خرسون در دزفول است، دره ای که با ویژگی های خاصش به دره ارواح معروف است. 

  معرفی و عکس قدرتمند ترین «جنگنده های روسیه» + برترینها هواپیماهای جنگی روسیه

راهنمای گردشگری دره کول خرسون دزفول

 

دره کول خرسون

دره کول خرسون یا دره ارواح، در 40 کیلومتری دزفول، یکی از دره های شگفت انگیز ایران است، این دره بخشی از رشته کوه زاگرس است که آب و هوایی متفاوت در یک منطقه گرمسیری ایجاد کرده است. مسیری خارق العاده، که با ورود به دره، از درختان نخل عبور خواهید کرد. وجود نیزارها، درختان انگور و انجیر وحشی، چشمان شما هیجان زده خواهد. عمق این به بیشتر از 200 متر می رشد که در برخی قسمت ها دیواره های آن را گیاه سیاووشان پوشانده است.  از دیگر زیبایی های این دره، جوشیدن چشمه های آب از دیواره های آن است که منطقه را زیبارتر نموده است.  

دیواره های این دره به حدی تنگ و به هم نزدیک است که عبور یک نفر از آن به سختی صورت می گیرد که در نهایت در انتهای دره، شما را به رودخانه دز می رساند. علت نامگذاری اش دقیق مشخص نیست، ولی گمان می رود تنگ بودن دره با کلمه کول که به معنی باریک و تنگ است، بی تاثیر نبوده است. 

شما با سفر به دره خرسون، جاذبه های دیدنی بسیاری را در طی مسیر خواهید دید. عبور از کنار دریاچه سد دز ،بازید از قبرستان قلعه شاداب که به عنوان یکی از بزرگترین قلعه های طبیعی ایران شناخته می شود. در ادامه مسیر و با رسیدن به مسیر مالرو به دره خرسان می رسید و با شگفتی های این دره روبرو خواهید شد. 

 

راهنمای گردشگری دره کول خرسون دزفول

هر آنچه باید در سفر به  دره کول خرسون همراه داشته باشید: 

دره کول خرسون با همه زیبایی هاش، طبیعتی بکر، وحشی و خشن دارد، بنابراین برای سفر به این منطقه باید جوانب احتیاط را رعایت کرد. اولین اصل سفر در برنامه طبیعت گردی که حالت حرفه ای دارد، داشتن آمادگی جسمانی کافی برای چنین سفری است. همراه داشتن آب آشامیدنی، تلفن همراه، نقشه یا GPS، کلاه ایمنی، کارت شناسایی، کفش کوهنوردی، لباس گرم، کیسه زباله، پاور بانک، پتو و لوازم خواب، چادر مسافرتی، کلاه آفتابگیر، عینک آفتابی، باتوم، میان وعده  و همچنین اگر قصد قایق سواری در رودخانه دز را دارید تجهیزات مناسب آن را به همراه داشته باشید. حتما پس از رسیدن به دهانه کول باید کلاه ایمنی مخصوص کوهنوردان را استفاده کنید زیرا  سنگ ها و تنه های گیر کرده در میان دو دیواره دره، هر لحظه امکان سقوط دارند.  

مسافت دره، از ابتدای کول تا انتهای آن در حدود ۱۰ کیلومتر است و در انتهای مسیر دره، سطح آب به حدی افزایش پیدا می کند که مجبور به شنا می شوید که در نهایت رودخانه دز را خواهید دید و از اینجا به بعد خطر سفر چندین برابر می شود و تنها اگر شناگر قهاری و همراه با تجهیزات كامل باشید، می توانید ادامه راه را بروید، اگر آمادگی و توانایی چنین کاری را ندارید بهتر است از همین جا مسیر را برگردید. 

 

راهنمای گردشگری دره کول خرسون دزفول

راه های دسترسی به دره کول خرسون

برای رسیدن به کول خرسون در استان خوزستان، مسیرهای متفاوتی است، شما می توانید از سمت روستای بیشه بزان درمنطقه شهیون، از طریق جاده شهیون از دزفول به این دره دسترسی پیدا کنید. مسیری دیگر از  روستای پاقلعه در منطقه شهیون است که دسترسی به آن از طریق جاده شهیون از شهر دزفول است و یا از روستای اسلام آباد در منطقه چغامیش که می توانید از طریق آن به این دره دسترسی پیدا کنید، که از طریق بلوار شهدای پلیس در دزفول می توانید خودتان را به این منطقه برسانید.

نکته قابل ذکر اینکه برای رسیدن به ورودی کول خرسان باید آمادگی 4 کیلومتر پیاده روی را از برخی دامنه های پرشیب و مسیر نسبتا نا هموار داشته باشید. 

بهترین زمان مناسب برای پیمایش کامل کول خرسان در اواسط خرداد ماه است چرا که با پایان یافتن باران های بهاری و گرم شدن هوا خطرات کمتری شما را تهدید می کند. خطرات این دره را جدی بگیرید و حتما با تجهیزات کامل و آمادگی لازم همراه با راهنمای محلی با تجربه این سفر را تجربه کنید.

 

راهنمای گردشگری دره کول خرسون دزفول

   

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را از قسمت دیدگاه ها (پایین صفحه) با ما با اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.