راهنمای گردشگری (تنگ تامردای) کهگیویه و بویر احمد + راهه ای دسترسی و پیمایش تنگه تامرادی

زمان مطالعه: 3 دقیقه

تنگه تامردادی یکی از مناطق زیبا و مهیج برای دره نوردیست و از آنجایی که یکی از طوایف ایل بویر احمد به نام تامرادی در این منطقه حضور داشته، این نام را به خود گرفته است

 

راهنمای گردشگری تنگه تامردای

مطلب نیو – اگر اهل مطالعه تاریخ باشید، حتما در مورد جنگ های آریوبرزن سردار هخامنشی با اسکندر مقدونی شنیده اید. برخی مورخان معتقدند که مکانی که جنگ بین این دو سردار ایرانی و یونانی رخ داده است تنگه تامردای است. البته در دوران رضا پهلوی نیز این منطقه، محل درگیری نیروهای رضا شاه با بویر احمدی ها بوده است.

  کیف اتمی معروف به (کیف فوتبال هسته‌ای) چیست؟ + روند تحویل کیف هسته‌ای به رئیس جمهور جدید

تنگه تامرادی، منطقه ای زیبا برای دره نوردان

کهگیلویه و بویراحمد مکان های طبیعی زیبای بسیاری دارد. شاید بتوان  تنگه تامردای را مهم ترین جاذبه طبیعی این منطقه دانست که در 50 کیلومتری غرب شهر یاسوج در مسیر جاده‌ی سپیدار قرار دارد.

تنگه تامرادی یکی از خاص ترین مناطق کهگیلویه و بویراحمد است. در سال های قبل به دلیل مسیر پر پیچ و خم جاده که حدود 10 کیلومتر بود، بدون علائم رانندگی و نبود روشنایی کافی در جاده، این منطقه کمتر مورد توجه قرار م ی گرفت، چرا که دسترسی به آن به سختی صورت کمی گرفت.امروزه به‌ دلیل جاده سازی‌های تردد در این منطقه بیشتر شده است.

تنگه تامرادی آبشار های زیبا و متنوع و مهیجی دارد که برای پیمایش آن نیاز به تجهیزات فنی دره نوردی ست و نیاز به تخصص و مهارت در این زمینه دارد. وجود چهار آبشار با ارتفاع ۸ تا ۱۰ و حتی 50 متری و حوضچه های آب  و همچنین وجود غارهایی که آب از دل آن می گذرد بر جذابیت و خاص بودن منطقه را بیشتر می کند.

 

راهنمای گردشگری تنگه تامردای

تنگه مرادی و جذابیت های آن

از آبشار های متعدد و زیبای تامرادی که بگذریم، وجود حوضچه های بی نظیر در این منطقه چشمگیر است که در زیر آبشار ها صجنه زیبایی را خلق کرده اند. وجود غارهایی که از میان آنها آب می گذرد از شگفتی های دیگر این تنگه است.
 جالب است بدانید در اطراف این تنگه یک منطقه ییلاقی قرار دارد که کنار چشمه ای به نام بلوط عسلی شکل گرفته است. شرایط آب و هوای خوب این منطقه، علاوه این منطقه ییلاقی زیبا،جنگل زیبایی از بلوط را شکل داده است که دیدن آن خالی از لطف نیست.

راهنمای گردشگری تنگه تامردای

 

چگونگی دسترسی و بهترین زمان برای سفر به تنگه تامرادی

تنگه تامردای در 45 کیلومتری جنوب غربی یاسوج قرار دارد. از یاسوج باید در جاده بابا میدان و به سمت گچساران حرکت و با گذشت 25 کیلومتر از یاسوج به سه راهی سپیدار  رسیده و با خروج از جاده بابا میدان، به سمت سپیدار حرکت کرد. مسیر از سمت دشت به سمت گردنه های کوهستانی است. 10 کیلومتر جلوتر سه راهی دیگری وجود دارد که ما را به سمت تنگ تامرادی می برد. از اینجا به بعد جاده پر پیچ و خم شده و از میان جنگل بلوط عبور می کند. در ادامه مسیر، جاده به میان تنگ و محل عبور آب می رسد و از اینجا به بعد پیمایش به سمت دره بدون ماشین شروع می شود.

این منطقه، ازنظر آب و هوایی سردسیر است و بهترین زمان برای سفر، بهار و تابستان است که هوا ثتقریبا معتدل است و ثبات دارد.

 

راهنمای گردشگری تنگه تامردای

 

راهنمای گردشگری تنگه تامردای

 
 

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را از قسمت دیدگاه ها (پایین صفحه) با ما با اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *