راهنمای دره نوردی و تجهیزات لازم برای دره آندرس + عکس دره آندرس

زمان مطالعه: 4 دقیقه

دره اندرسم، از زیباترین دره های ایران و از آنجایی که زیستگاه قدیمی خرس قهوه ای بوده در میان جنگل های انبوه سیاه بیشه بوده، به این نام معروف است 

 

راهنمای دره نوردی دره اندرس

مطلب نیو – دره اندرس یا اندرسم، دره ای زیبا،با آبشار های چشم نواز که زنجیروار به یکدیگر متصل اند و صخره هایی که این دره را شگفت انگیز کرده است.

  ظاهر شدن ماه غول پیکر در قطب شمال و تاریک شدن زمین + خورشید گرفتگی یا کسوف چیست؟

دره آندرس

آندرس در نزدیکی سیه پیشه و گچسر و کندوان، در جاده ی چالوس قرار گرفته است. با توجه به شرایط جغرافیایی این منطقه باران حتی در فصل تابستان،که فصل مناسب برای پیمایش این دره است وجود داشته باشد. بارش باران از یک طرف و از طرف دیگر، مجموعه آب هایی که به این دره می ریزند زیاد و وسیع است.

وجود پوشش های گیاهی متنوع از ویژگی های منحصر به فرد دیگر دره آندرس است،که می توان به درختان توسکا، توس، راش، بلوط، شمشاد، افرا، نارون، شابلوط و الوی جنگلی به صورت پراکنده و بوته های تمشک  و توت فرنگی اشاره کرد.

بیشترین شهرت دره اندرس به خاطر وجود آبشارهای بسیار بی نظیرش است. در مسیر دره، از جنگل، سنگ های عظیم که مانند دیوار اطراف این دره هستند عبور خواهید کرد. آبشارهای آندرسم، تعدادشان حدود سی رشته کوچک و بزرگ است از پنج تا بیست و پنج متر ارتفاع دارند و با فرود از هر کدام آن ها، دیگر راهی برای بازگشت وجود ندارد.

به جز آبشارهای زیبای این دره، تنگه های باریک با پنج تا پانزده متر عرض، که دو طرف آن ها را دیواره هایی که شاید بیشار از  هفتاد متر ارتفاع آن محاصره کرده و اطراف آن آبشارهایی بلند قرار دارد، که سفر به این دره را هیجان انگیز و در عین حال فنی کرده است.

دره اندرس از 3 دره تشکیل شده است. اولین دره آن اندرسم نیز می باشد. پس از گذشتن از دو دره دیگر که اولا یا اولین و دره چهارباغ نام دارند، به روستای کوچک چهارباغ در کیلومتر پنج جاده دزدبند به روستای دلیر(در نزدیکی جاده چالوس، نرسیده به مرزن آباد)می رسید.

 

راهنمای دره نوردی دره اندرس

پیمایش دره آندرس

پیمایش این دره نیازمند یک تیم حرفه‌ای و باتجربه و راهنمای محلی است. وجود سیل به دلیل گستردگی حوضه آبریز این دره و منطقه قرارگیری دره باعث شده این دره موقعیت حساسی داشته باشد.

در شرایط نرمال، پیمایش این دره 3 روز است. کسانی که قصد پیمایش این دره را دارند، بایستی از نظر فنی تجربه دره نوردی داشته باشند. طبیعت گردها بدون آشنایی با فنون و ابزارهای تخصصی رشته دره نوردی نمی توانند وارد این دره وحشی شوند. قبل از ورود به این دره حتما بایستی آب و هوا چک شود تا از بارش باران و اتفاقات بعد از آن هشیار و آگاه گردیده و حتما قبل از پیمایش با راهنمای محلی مشورت گردد. 

برای شروع پیمایش دره اندرس و رسیدن به آن، باید قبل از تونل کندوان وارد جاده خاکی کناری شوید و پس از طی مسیر ماشین‌رو، مسیری 5 ساعته را پیاده‌روی کرده تا به ابتدای دره برسید. در این دره حدود 30 آبشار بزرگ و کوچک به ارتفاع 5-25 متر وجود دارد که فرود از هر کدام، هیجان و تجربه  و شرایط خاص خود را دارد. 

 

راهنمای دره نوردی دره اندرس

مسیرهای دسترسی به آندرسم

برای رسیدن به آندرسم دو مسیر پیش رو دارید:

مسیر اول که از طریق گذر از تونل کندوان است و بایستی قبل از تونل و در سمت چپ وارد جاده کنار گذر تونل شویم. در مسیر گردنه کندوان به سمت بالاترین نقطه ارتفاع می گیریم و در ادامه مسیری را انتخاب می کنیم که ما را به ارتفاع بالاتری برساند در نهایت بعد از حدود 20 الی 30 دقیقه، در جاده فرعی به ساختمانهای مخروبه ای می رسیم که مربوط به مخابرات است.

خودروی خود را پارک کرده و مابقی مسیر را با استفاده از نقشه‌های آفلاین و ویژه دره نوردی ادامه دهید که در مجموع حدود ۵ ساعت پیاده روی دارد تا به ابتدای مسیر برسید. 

مسیر دوم که پس از گچسر جاده چالوس است، که از روستای آزادبر شروع می شود. از طریق جاده گچسر – طالقان پس از غار یخ مراد به روستای آزاد بر می رسید. پاکوب‌ها شما را به طرف دره اندرس هدایت می کند.

 

راهنمای دره نوردی دره اندرس

 

راهنمای دره نوردی دره اندرس

 
 

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را از قسمت دیدگاه ها (پایین صفحه) با ما با اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *