دروازه جهنم در کشور ترکنستان کجاست؟ + داستان شعله هایی که نیم قرن زبانه کشید

زمان مطالعه: 2 دقیقه

 عکس دروازه جهنم ترکمنستان

یکی از جاذبه های هیجان انگیز و ترسناک کشور ترکمنستان دروازه جهنم می باشد. با معرفی این مکان در ادامه مطلب با ما همراه باشید

 

 

دروازه جهنم چیست؟

در کشور ترکمنستان، استان آخال یک میدان گازی وجود دارد که در اثر فروریختگی زمین به شکل غاری زیر زمینی در آمده است. قطر این غار حدود 70 متر و عمق آن به صورت تقریبی 30 متر  و با وسعتی 5300 متری است.

  کلیسای وانک در شهر اصفهان کجاست؟ + راهنمای بازدید و معرفی کامل

 عکس دروازه جهنم ترکمنستان

ماجرای شعله ورشدن دروازه جهنم

در سال 1971 محققان شوروی در جستجوی منبع نفت وگاز بودند که به این میدان گازی رسیدند و تصمیم به استخراج این منبع عظیم گازی گرفتند. تجهیزات محققان در طی یک حادثه به درون این دهانه افتاد.

این دهانه و گودال  اگر چه به محققان و افرادی که در آنجا کار می کردند آسیبی وارد نکرد اما گاز متانی که از آن نشت می کرد، هم برای سلامت محیط زیست و هم مردم آن جا ضرر داشت.

 

محققان در نتیجه برای جلوگیری از انتشار گاز متان، آتشی درون گودال روشن کردند. آن ها مواد منفجره ای به امید اینکه تمام کازها طی چندسال بسوزد در درون گودال انداختند تا تمام گاز از بین برود. اما چنین چیزی اتفاق نیفتاد.

آتش دروازه جهنم از سال ۱۹۷۱، در حال اشتعال است.

 عکس دروازه جهنم ترکمنستان

آسیب های زیست محیطی 

دروازه جهنم اگر چه یکی از جذابیت های گردشگری در این کشور است ولی آسیبی که این گودال به محیط زیست و انسان می رساند بسیار زیاد است. گودالی که بیش از 40 سال در حال سوزاندن گاز متان است می تواند بزرگ ترین آسیب را محیط اطافش و محیط زیست برساند.

گرمایی که از این گودال خارج می شود  چیزی حدود 55 درجه سانتیگراد است و به اندازه ای است که از فاصله ی ۵۰ متری لبه ی گودال هم می توان این گرما را احساس کرد.

دروازه ای که تاثیری زیادی نیز در گرم شدن کره زمین دارد حتی به ذخایز گاری ترکمنستان نیز آسیب رسانده است به طوری که رییس جمهور ترکمنستان دستور بسته شدن این گودال را داد اما هیچگاه محقق نشد.

 عکس دروازه جهنم ترکمنستان

 عکس دروازه جهنم ترکمنستان

   

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را از قسمت دیدگاه ها (پایین صفحه) با ما با اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.