درمان زگیل تناسلی + معرفی و استفاده از پماد برای درمان

زمان مطالعه: 4 دقیقه

 

 

 

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل های تناسلی با نام انگلیسی (GENITAL WARTS) معمولاً به صورت برآمدگی های کوچک و گرد و یا به صورت نقاط گرد برآمده ویا چیزی شبیه گل کلم بر روی پوست ایجاد می گردند. زگیل تناسلی معمولا در افرادی که دارای فعالیت جنسی میباشند ظاهر می شود و بسیاری از زنان و مردان در معرض ابتلا به زگیل تناسلی قرار دارند.

زگیل تناسلی که عامل ایجاد آن یک ویروس به نام  کوندیلوما آکومیناتا می باشد و این ویروس می تواند ۱۰۰ نوع مختلف را شامل می گردد که از این بین ۳۰ نوع از آن می تواند باعث ایجاد زگیل تناسلی گردد.

زگیل تناسلی که به صورت یک بیماری ویروسی که یک papilloma انسانی است می باشد می تواند از پوست آلوده در اثر تماس به پوست فرد دیگری منتقل گردد و معمولاً در در بین زوجین مشترک بوده و در صورت ابتلا یکی از آنها به احتمال قوی در اثر تماس جنسی زوج دیگر نیز به این بیماری مبتلا می گردد.

برخی از انواع و شکل های این ویروس papilloma می‌توانند زگیل تناسلی را ایجاد کنند و این در حالی است که برخی از انواع آن ممکن است باعث ایجاد سرطان باشد

 

زگیل تناسلی در چه قسمت هایی به وجود می آید و انواع آن:

زگیل تناسلی معمولا در ناحیه های اطراف قسمت های تناسلی در مردان و زنان می تواند ظاهر گردد .این زگیل می تواند به صورت یک توده برآمده بر روی قسمتهای خارجی دستگاه تناسلی در مردان یا زنان ظاهر گردد.

  عوارض جانبی «بوتاکس» + آشنایی و راه های ترمیم

 در زنان در قسمت تناسلی در قسمت های خارجی واژن یا بین ناحیه تناسلی و مقعد و حتی در داخل گردن رحم به وجود آید و در صورتی که این زگیل در مقعد شکل بگیرد به آن گیل مقعدی گفته می شود.

این زگیل ها می توانند در اندازه های مختلف کوچک یا بزرگ بر روی پوست ظاهر گردند و همچنین می تواند باعث ایجاد خارش یا سوزش و یا درد بر روی پوست گردند.

 زگیل تناسلی در مردان معمولاً بر روی قسمت نوک آلت تناسلی بر روی بیضه ها و یا در درون مقعد شکل می گیرد.

علاوه بر ناحیه های تناسلی در صورتی که فرد از راه دهان و گلو ارتباط جنسی با فرد آلوده داشته باشد می تواند در دهان و گلوی فرد نیز ایجاد گردد.

 

علائم و نشانه های زگیل های تناسلی عبارتند از:

  • تورم کوچک، گوشتی یا خاکستری در ناحیه تناسلی
  • چند زگیل کنار هم قرار گرفته و نمای گل کلمی را ایجاد می کنند.
  • خارش یا ناراحتی در ناحیه تناسلی
  • خونریزی هنگام مقاربت

 

علل ایجاد زگیل تناسلی:

HPV یا ویروس پاپلیوم انسانی

مقاربت جنسی با فرد آلوده

استفاده بیش از اندازه قرصهای بارداری

داشتن رابطه جنسی در سنین پایین

تماس جنسی بدون استفاده از مانع یا حفاظت

استفاده از اشیاء آلوده به HPV، از قبیل روکش تخت یا حوله.

 

 
پماد برای درمان زگیل تناسلی در مردان و زنان:

درمان زگیل تناسلی در مردان و زنان می تواند شامل استفاده مستقیم پماد روی پوست باشد. از جمله این پمادها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  همه چیز درباره بیماری پوستی (پسوریازیس) + علائم، راههای تشخیص و درمان

 

1-ایمی کوئیمود (آلدرا، زیکلارا)

مکانیسم ایمی کیمود در درمان کراتوز اکتینیکو زگیل های تناسلی خارجی نامعلوم است. این دارو یک اصلاح کننده پاسخ ایمنی بوده و باعث تحریک رهش سایتوکاین های التهابی از جمله اینترفرون آلفا و بتا و تکثیر / انتقال سلول های ایمنی می شود. ایمی کیمود همچنین سبب القای بیان ژن اینترلوکین 6 و 8 و TNF alpha می شود. این دارو فعالیت مستقیم ضد ویروسی ندارد.

مکانیسم اثر آن در کارسینومای بازال سل، افزایش نفوذ لنفوسیت ها، سلول های دندریتی و ماکروفاژها به درون تومور است.

 

2-پودوفیلین و پودوفیلوکس (کندیلوکس)

پودوفیلین یک ماده با پایه ی گیاهی است که بافت زگیل تناسلی را تخریب می کند. این محلول باید توسط پزشکتان استفاده شود. پودوفیلوکس حاوی ماده فعال مشابه است، اما قابل استفاده توسط خودتان در خانه است.

ممکن است پزشک شما ابتدا استفاده از پودوفیلوکس را توصیه کند و احتیاط های لازم برای جلوگیری از ایجاد تحریک در پوست اطراف را به شما بگوید. هیچگاه از این دارو برای درمان زگیلهای تناسلی داخلی استفاده نکنید. استفاده از این دارو در دوران بارداری توصیه نشده است. عوارض جانبی ممکن است شامل تحریک خفیف پوستی، سوزش یا درد باشد.

 

3-تری کلرواستیک اسید (TCA)

درمان با محلول ۸۰ تا ۹۰ درصد اسید تری کلرواستیک اسید (TCA) در درمان زگیل های کوچک با تعداد محدود و نیز در نواحی مرطوب موثر است، اگر چه TCA برای ضایعات واژینال یا مقعد نیز می تواند استفاده شود.

محلول TCA باید توسط پزشک برای بیمار استفاده شود. از بکار بردن آن توسط خودتان پرهیز کنید و اجازه ندهید فردی غیر از پزشک آن را برای شما استفاده کند. زیرا این محلول یک اسید قوی می باشد و استفاده نادرست از آن می تواند عوارض جبران ناپذیری به همراه داشته باشد.

  بررسی رفتار و علت «پرکاری تیروئید» + روش‌های درمانی پرکاری تیروئید

 

4-Sinecatechins

داروی گیاهی است که در درمان زگیل های تناسلی و اطراف مقعد در افراد بالای 18 سال استفاده می شود و از سال 2006 تا کنون در درمان زگیل مورد استفاده قرار گرفته است. این دارو از برگ Green Tea مشتق شده است و مکانیزم اثر آن دقیقاً مشخص نشده است ولی احتمال آن می رود که از طریق خواص ضد ویروسی و آنتی اکسیداتیو عمل می کند.

   

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را از قسمت دیدگاه ها (پایین صفحه) با ما با اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.