داروهای پیشگیری از «بارداری» + عوارض مصرف

زمان مطالعه: 4 دقیقه

از مشکلات عمده در زندگی زناشویی ، بارداری های ناخواسته است که عمدتا راهکارهایی برای کنترل این ناهنجاری وجود دارد ، اما آیا اطلاعاتی پیرامون مصرف قرص های ضدبارداری دارید ؟

 

قرص ضد بارداری
قرص ضد بارداری

10 عوارض جانبی رایج قرص ضد بارداری

قرص های ضد بارداری خوراکی یک روش هورمونی برای جلوگیری از بارداری است عوارض جانبی شایع است و از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

قرص نوعی کنترل بارداری است این کار با جلوگیری از تولید تخمک در بدن موثراست ، به این معنی که چیزی برای اسپرم وجود ندارد و بارداری نمی تواند اتفاق بیفتد.قرص های جلوگیری از بارداری همچنین می توانند به دوره های نامنظم ، دردناک یا سنگین ، آندومتریوز ، آکنه و سندرم قبل از قاعدگی (PMS) کمک کنند.

عوارض جانبی خاص در افراد بسیار متفاوت است و قرص های مختلف عوارض جانبی مختلفی ایجاد می کنند برخی از عوارض جانبی معمول شامل لکه بینی ، حالت تهوع ، حساسیت به پستان و سردرد است.لایحه کنترل بارداری دو نوع اصلی دارد.

  علائم و نحوه تشخیص سویه جدید ویروس کرونایی اُمیکرون + روش های پیشگیری و شناسایی

قرص های ترکیبی حاوی استروژن و پروژستین هستند که نوعی مصنوعی از هورمون طبیعی پروژسترون است ، در حالی که قرص مینی فقط حاوی پروژستین است.در این مقاله 10 عارضه جانبی رایج قرص و همچنین خطرات ، اثرات طولانی مدت و گزینه های دیگر مورد بررسی قرار گرفته است

جلوگیری از بارداری
جلوگیری از بارداری

لکه بینی بین دوره 

خونریزی دستیابی به موفقیت ، یا لکه بینی ، زمانی رخ می دهد که خونریزی واژینال بین چرخه قاعدگی رخ دهد ممکن است شبیه خونریزی کم یا ترشحات قهوه ای باشد.

لکه بینی رایج ترین عارضه جانبی قرص های جلوگیری از بارداری است این اتفاق می افتد زیرا بدن با تغییر سطح هورمون ها سازگار می شود و رحم نیز با داشتن لایه ضخیم تر سازگار می شود.مصرف قرص طبق دستورالعمل ، معمولاً هر روز و در هر ساعت یک ساعت ، می تواند از خونریزی بین پریود جلوگیری کند.

 حالت تهوع

برخی از افراد هنگام ابتدای مصرف قرص حالت تهوع خفیفی را تجربه می کنند اما این معمولاً فروکش می کند مصرف قرص همراه غذا یا هنگام خواب ممکن است کمک کند.

جلوگیری از بارداری نباید باعث شود مردم دائماً بیمار باشند ، اگر حالت تهوع شدید است یا چند ماه طول می کشد ، بهتر است با یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی صحبت کنید.

حالت تهوع
حالت تهوع

حساسیت پستان

مصرف قرص های جلوگیری از بارداری اغلب باعث حساسیت سینه ها می شود ، خصوصاً بلافاصله بعد از شروع مصرف شخصی استفاده از سوتین حمایتی می تواند به کاهش حساسیت پستان کمک کند.

همراه با افزایش حساسیت پستان ، هورمون های موجود در قرص می توانند سینه ها را بزرگتر کنند در اینجا بیشتر بیاموزید ، فرد باید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد درد شدید پستان یا سایر تغییرات پستان ، به ویژه یک توده پستان جدید یا در حال تغییر صحبت کند.

سردرد و میگرن

هورمون های موجود در قرص های جلوگیری از بارداری می توانند باعث ایجاد یا افزایش دفعات سردرد و میگرن شوند ، تغییر در هورمون های جنسی زنانه (استروژن و پروژسترون) می تواند میگرن را تحریک کند.

علائم می تواند به دوز و نوع قرص بستگی داشته باشد ، به عنوان مثال ، قرص های با دوز کم احتمال ایجاد این علامت کمتر است ، از طرف دیگر ، اگر میگرن شخصی با PMS در ارتباط باشد ، مصرف قرص در واقع ممکن است علائم وی را کاهش دهد.

سردرد و میگرن
سردرد و میگرن

تغییرات خلق و خوی

هورمون ها در روحیه و احساسات فرد نقش مهمی دارند. تغییر در سطح هورمون ها ، که ممکن است مصرف قرص ایجاد کند ، می تواند بر روحیه فرد تأثیر بگذارد ، برخی تحقیقات ، از جمله مطالعه سال 2016 در مورد 1 میلیون زن در دانمارک ، نشان دهنده وجود ارتباط بین پیشگیری از بارداری هورمونی و افسردگی است.

اگر شخصی نگران تغییرات خلقی است ، می تواند با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود صحبت کند ، اگر علائم مربوط به مصرف قرص باشد ، تغییر قرص ها می تواند کمک کند ، درباره پیوند افسردگی و کنترل بارداری در اینجا بیشتر بیاموزید.

خلق و خو
خلق و خو

دوره های از دست رفته

مصرف قرص های ضد بارداری می تواند باعث ایجاد دوره های بسیار سبک یا از بین رفتن دوره های قاعدگی شود این به دلیل هورمون های موجود در آنها است ،بسته به نوع کنترل بارداری ، افراد می توانند از قرص استفاده کنند تا با خیال راحت از پریود بگذرند در اینجا بیشتر بیاموزید.

اگر فردی به احتمال بارداری خود مشکوک است ، بهتر است آزمایش بارداری انجام دهید قرص ضد بارداری بسیار موثراست ، اما حاملگی می تواند رخ دهد ، به خصوص با استفاده نادرست ، بسیاری از عوامل می توانند باعث یک دوره دیررس یا از دست رفته شوند

از جمله :

فشاربیماری

مسافرت رفتن

مشکلات هورمونی

مشکلات تیروئید

در مورد دلایل احتمالی دوره های دیررس و برخی از دلایلی که جلوگیری از بارداری باعث از بین رفتن دوره های قاعدگی می شود.

قرص های ضد بارداری
قرص های ضد بارداری

   

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را از قسمت دیدگاه ها (پایین صفحه) با ما با اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.