حسن میرکاظمی معروف به (حسن رعیت) کیست؟ + رابطه با طبری،زنجانی،قاضی منصوری

زمان مطالعه: 5 دقیقه

حسن میرکاظمی معروف به حسن رعیت که برخلاف عنوانی که به آن شهرت دارد زندگی همچون رعیت ها نداشته و زندگی شاهانه را برای خود قصد داشت بسازد و کیفر خواست او را در این بخش از مجله بخوانید

 

حسن میرکاظمی معروف به (حسن رعیت) کیست؟ + رابطه با طبری،زنجانی،قاضی منصوری

حسن رعیت کیست و علت بازداشت او چه بود؟

به گزارش خبرگزاری رکنا اولین جلسه رسیدگی به اتهامات حسن میرکاظمی معروف به حسن رعیت برگزار شد و نام این متهم به فساد اقتصادی را بار دیگر بر روی زبان ها انداختاحتمالا شما در روزهای گذشته در خصوص کیفرخواست این متهم به فساد اقتصادی مطالبی را در فضای مجازی خوانده باشید که از جمله جرایم این فرد می‌توان به اخلال در نظام ارزی و نظام پولی کشور و ضربه به محیط زیست و غیره اشاره کرد

حسن میرکاظمی به حسن رعیت منشور است در سال ۹۸ به اتهام فساد مالی دستگیر شد و از اتهام های وارد شده به حسن رعیت می توان به ۷ مورد زیر اشاره کرد؛

۱-مشارکت در اخلال عمده در نظام پولی و ارزی کشور از طریق دریافت مبالغ کلان ارزی و ریالی با تقلب از بانک ها معادل ۴۰۰ میلیون یورو و بیش از ۵ هزار میلیارد ریال منجر به اخلال در نظام اقتصادی کشور با وصف سردستگی

۲- مشارکت در کلاهبرداری شبکه‌ای از بانک‌ها

۳- مشارکت در جلب و استفاده از اسناد مجعول

۴- مشارکت در پول شویی

۵- مشارکت در پرداخت رشوه

۶- اعمال نفوذ برخلاف حق و مقررات قانونی با سوءاستفاده از روابط خصوصی

۷- قطع و خشکاندن ۲۰۶ اصله درخت

این فرد در اظهارات دادستان پرونده در یک شبکه فساد سازمان یافته شده فعالیت می‌کرد و حتی با دعوت از مقام های بانفوذ در باغ وحش و حکم ماموریت جعلی به عنوان ضابط امنیتی با مفسدان اقتصادی درجه یک کشور رابطه داشته که از جمله آنها می توان به قاضی منصوری،بابک زنجانی و اکبر طبری اشاره کرد

  بیوگرافی و علت درگذشت «حسن عظیمی» بازیگر پیشکسوت نمایش آیینی و سنتی + خانواده و معرفی آثار

رابطه با بابک زنجانی

پس از آن که نام بابک زنجانی بر زبان‌ها افتاد، تصویری هم از حسن رعیت در یک هواپیمای اختصاصی به همراه زنجانی منتشر شد. تصویری که به یکی از معروف ترین تصویرها درباره رعیت تبدیل شده است و نشان می دهد این دو باهم روابط دوستانه زیادی داشته اند. اما این روابط دوستانه از کی شروع شد؟

حسن رعیت در سال ۱۳۸۸ همراه با حسین شیرازی‌منش ( که در سال 92 بازداشت شد) به عضویت یک پروژه اقتصادی درآمده بود؛ پروژه‌ای که بعدتر و با ورود بابک زنجانی به آن، این دو را به عنوان دو دستیار و رابط اصلی بابک زنجانی در همه پروژه‌های اقتصادی اش تبدیل کرد.

از خرید و فروش هواپیما تا تجارت نفت، تأسیس بانک و… . زنجانی خودش در گفت و گویی که در اسفند 91 با بی‌بی‌سی فارسی داشته ضمن تمجید از میرکاظمی (رعیت) گفته که با او دوستی نزدیکی دارد و او از تجار خوب است.

زنجانی در یک گفت و گوی دیگر در شهریور 92 هم با تابناک در خصوص رعیت می‌گوید: «ایشان با ما دوست است و با وزیر اسبق نفت ایران هم هیچ رابطه خانوادگی ندارد. کاسبی خاصی هم با ایشان ندارم. فقط در گذشته یکی از هتل‌های وی را در کیش خریداری کردم و از آن جا همدیگر را شناختیم و چند مسافرت هم با هم رفتیم.»

رابطه با اکبر طبری و منصوری

چند ماه بعد از عهده دار شدن ریاست قوه قضاییه توسط آیت ا… رئیسی مبارزه با فساد دانه درشت ها شتاب بیشتری گرفت.

یکی از آن ها اکبر طبری معاون اجرایی سابق حوزه ریاست قوه قضاییه بود اما هنوز یک ماه از دستگیری وی نگذشته بود که حسن رعیت هم دستگیر شد و خیلی ها آن را مرتبط با پرونده طبری و زنجانی دانستند. این که رعیت و طبری با هم در ارتباط بودند زمانی پررنگ تر می شود که نماینده دادستان در دادگاه حسن رعیت می گوید:

«روز اولی که بابک زنجانی دستگیر شد به بازجو شماره رعیت را داد تا به واسطه نفوذ وی و اکبر طبری مشکل رفع شود.» نماینده دادستان می گوید: «یکی، دو سال پیش آقای منصوری از او و طبری درخواستی می‌کند که طبری به رعیت می‌گوید انجام بده؛ اما از منصوری فاصله بگیر.» جدا از این گفته های نماینده دادستان طبق گزارش مهر، علیرضا زاکانی در مرداد 98 در نامه به رئیس قوه قضاییه می نویسد: «میرکاظمی «ارتباط وثیق» با اکبر طبری داشته و با اعمال نفوذ طبری پرونده بدهی هزار و پانصد میلیارد تومانی او به بانک صادرات گلستان به نفع میرکاظمی مختومه شده است.»

  بیوگرافی و اینستاگرام «زهرا امیر ابراهیمی» بازیگر سابق سینما و تلویزیون + از فیلم خصوصی لو رفته تا حضور در فیلم کن

رابطه با سعید مرتضوی

رابطه حسن رعیت با مرتضوی احتمالا به اتفاقات سال 88 بر می گردد اما رعیت باعث آشنایی مرتضوی مدیرعامل وقت سازمان تامین اجتماعی با بابک زنجانی بود. سعید مرتضوی درباره نحوه آشنایی اش با بابک زنجانی به شرق گفته: «من اصلا ایشان را نمی‌شناختم و شرکتش را هم نمی‌شناختم. یکی از دوستان به نام آقای کاظمی (حسن رعیت) که نیروی ارزشی بسیار مورد اعتمادی است که با ایشان دوست است تماس گرفت و ایشان را معرفی کرد.»

البته در زمان بالا گرفتن مناقشه لاریجانی و احمدی‌نژاد بر سر وزارت رفاه در دولت دهم، فیلمی از برادر رئیس مجلس در مجلس منتشر شد که در آن، فاضل لاریجانی برای پیشبرد طرح خرید شرکت‌های شستا از سوی بابک زنجانی، درخواست هایی از سعید مرتضوی را مطرح می‌کند. در فیلم دیگری که در سال ۱۳۹۲ از اتاق کار سعید مرتضوی منتشر شد، نشان داده می‌شود که حسن میرکاظمی (رعیت) و بابک زنجانی به همراه حمیدرضا باقری درمنی (به عنوان سلطان قیر و فساد مالی اعدام شد) ماجرای درخواست مالی فاضل لاریجانی را برای سعید مرتضوی تعریف می‌کنند.

انتشار این دو فیلم نشان می داد که میرکاظمی (رعیت) رابط افراد مهم در بزرگ‌ترین پروژه‌های مالی مشکوک بوده است. البته این نکته را هم نباید فراموش کرد که به گزارش فارس آشنایی زنجانی و مرتضوی زمینه‌ساز یک معامله ۴میلیارد یورویی بین زنجانی و مرتضوی شد و قرار بود زنجانی ۱۳۷ شرکت تامین اجتماعی را صاحب شود که با افشاگری رسانه‌ای این معامله ناکام ماند.

فرجام حلقه فساد

از این حلقه که حسن رعیت هم یکی از آن ها بود هم اکنون طبری در زندان است، بابک زنجانی محکوم به اعدام شده، منصوری در رومانی به طرز مشکوکی جان باخته، حمید باقری درمنی به جرم فساد اقتصادی اعدام شده و هنوز درباره پرونده حسین شیرازی منش هم جزئیاتی مشخص نیست که به کجا رسیده است

حسن میرکاظمی معروف به (حسن رعیت) کیست؟ + رابطه با طبری،زنجانی،قاضی منصوری

محکومیت حسن رعیت

ذبیح‌الله خداییان سخنگوی قوه قضائیه در جمع خبرنگاران در پاسخ به سئوالی در مورد پرونده حسن میرکاظمی معروف به رعیت، اظهار داشت: بخشی از این پرونده پیش تر در دادگاه رسیدگی و منجر به صدور حکم شده بود و بخشی از آن مفتوح بود که اخیرا منجر به صدور حکم بدوی شد.

سخنگوی دستگاه قضا بیان داشت: در این پرونده مجرم اصلی به یک فقره حبس ۲۵ سال، سه فقره حبس سه سال و یک فقره حبس یکسال، جمعا به ۳۵ سال حبس محکوم شد. همچنین در این پرونده یک نفر به ۱۶ سال حبس، دو نفر به ۱۰ سال حبس، یک نفر به ۹ سال حبس، شش نفر به ۷ سال حبس و بقیه نیز به شش سال و پنج سال حبس محکوم شده‌اند.

 

   

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را از قسمت دیدگاه ها (پایین صفحه) با ما با اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.