جزئیات واکسن کرونا (مدرنا) + پیام سازمان جهانی بهداشت درباره واکسن

زمان مطالعه: 2 دقیقه

روز گذشته خبر ساخت واکسن جدید کرونا توسط شرکت مدرنا در آمریکا منتشر شد و طبق ادعای این شرکت این واکسن تا  ۹۴.۵درصد در ایجاد ایمنی موثر است و در سال ۲۰۲۱ به بازار عرضه خواهد شد

مطلب نیو – شرکت داروسازی مدرنا در ایالت ماساچوست آمریکا خبر ساخت موفقیت آمیز واکسن کرونا را منتشر کرد و این شرکت مدعی شد که برای نیمه نخست سال آینده تعداد نامحدودی از این واکسن در اختیار افراد در سراسر جهان قرار خواهد گرفت

  فیلم رونمایی از (واکسن کرونا ایرانی) در استودیو شبکه خبر صدا و سیما

 

واکنش سازمان جهانی بهداشت به خبر ساخت واکسن توسط شرکت مدرنا

تدروس آدهانوم گبریسوس، رئیس سازمان جهانی بهداشت، روز سه شنبه ۱۷ نوامبر (۲۷ آبان) در جریان یک نشست خبری گفت: «در حالی که ما همچنان اخبار دلگرم‌کننده‌ای در مورد واکسن کووید۱۹ دریافت می‌کنیم و با احتیاط نسبت به احتمال ساخته شدن امکانات جدید در ماه‌های آینده خوشبین هستیم، اما در حال حاضر به شدت نگران افزایش موارد ابتلا (به کرونا) هستیم که در برخی از کشورها و به ویژه در اروپا و آمریكا مشاهده می‌شود.»

آقای آدهانوم بعد از آن که به دلیل قرار گرفتن در معرض احتمال ابتلا به کرونا حدود ۱۷ روز خودش را در ژنو قرنطینه کرد، به تازگی به سر کار خود بازگشته است. وی گفت که اکنون هیچ علامتی ندارد و نیازی هم به آزمایش کرونا ندارد.

مدرنا دومین شرکتی است که از کشف واکسن تجربی کرونا با تأثیر بالا خبر داده است. پیش از این، شرکت فایزر نیز مدعی ساخت واکسن با تأثیر بالای ۹۰ درصد شده و گفته بود این واکسن هنوز در مرحله بررسی نظارتی است. ممکن است تا پایان سال جاری میلادی ۶۰ میلیون دوز از این دو واکسن در آمریکا توزیع شود اما ابتدا از آن برای موارد اضطراری استفاده خواهد شد.

  مقاومت انواع دستکش ها در برابر ویروس چه قدر است؟ + راهنمای تصویری

سوامیناتان با بیان این که آزمایشات بالینی باید برای جمع‌آوری اطلاعات بیشتر ادامه یابد، افزود که انتظار می‌رود در هفته‌های آینده نتایج بیشتری از سایر آزمایشات واکسن حاصل شود و تأکید کرد:

«ما در حال بررسی حداقل نیمه اول سال به عنوان یک دوره با دوزهای بسیار محدود هستیم. ذخایر واکسن کم خواهد شد زیرا شرکت‌های سازنده از هم اکنون قراردادهای دو جانبه بسته‌اند و بنابراین برخی کشورها بسیاری از دوزها را پیش‌خرید کرده‌اند.»

کیت اوبراین، مدیر بخش ایمن‌سازی سازمان جهانی بهداشت نیز گفت که مدرنا یک واکسن با دوز یادآور یا دو دوزه است و روش حمل و ذخیره‌سازی آن نیز بسیار مهم است.

   

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را از قسمت دیدگاه ها (پایین صفحه) با ما با اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.