تعریف بیماری «کیست تخمدان» + عوارض و راه های تشخیص

زمان مطالعه: 3 دقیقه

آیا تا بحال مطلبی راجب کیست تخمدان شنیده اید؟ آیا درچار بیماری کیست تخمدان شده اید؟ آیا میدانید چطور میشود از مبتلا شدن به بیماری کیست تخمدان جلوگیری کرد؟ با همراهی شما میخاهیم در این مطلب به پاسخ این سوالات بپردازیم

 

بیماری کیست تخمدان
بیماری کیست تخمدان

کیست تخمدان چیست؟

تخمدان ها بخشی از سیستم تولید مثل زنان هستند. آنها در پایین شکم در دو طرف رحم قرار دارند. زنان دارای دو تخمدان هستند که تخمک تولید می کند و همچنین هورمون های استروژن و پروژسترون دارند.

گاهی اوقات ، کیسه ای پر از مایع به نام کیست در یکی از تخمدان ها ایجاد می شود. بسیاری از خانمها در طول زندگی خود حداقل به یک کیست مبتلا می شوند. در بیشتر موارد ، کیست ها بدون درد هستند و علائمی ندارند.

  همه چیز درباره سندروم عجیب و وحشتناک خانواده مارمولکی + عکس

انواع کیست تخمدان

انواع مختلفی از کیست تخمدان وجود دارد مانند کیست های درموئید و کیست های آندومتریوما. با این حال ، کیست های عملکردی شایع ترین نوع هستند. دو نوع کیست عملکردی شامل کیست های فولیکول و جسم زرد است.

کیست تخمدان

کیست فولیکول

در طی چرخه قاعدگی زنان ، تخمک در کیسه ای به نام فولیکول رشد می کند. این کیسه در داخل تخمدان قرار دارد. در بیشتر موارد ، این فولیکول یا کیسه شکسته شده و تخمک آزاد می کند. اما اگر فولیکول باز نشود ، مایع درون فولیکول می تواند روی تخمدان کیست ایجاد کند.

کیست جسم زرد

کیسه های فولیکول معمولاً پس از آزاد شدن تخمک حل می شوند. اما اگر کیسه حل نشود و دهانه فولیکول باز نشود ، مایع اضافی می تواند در داخل کیسه ایجاد شود و این تجمع مایع باعث ایجاد کیست جسم زرد می شود.

کیست تخمدان

عوارض کیست تخمدان

بیشتر کیست های تخمدان خوش خیم هستند و به طور طبیعی و بدون درمان خود به خود از بین می روند. این کیست ها ، در صورت وجود ، علائم کمی ایجاد می کنند. اما در یک مورد نادر ، پزشک ممکن است در طی یک معاینه معمول توده کیستیک تخمدان را تشخیص دهد.

پیچ خوردگی تخمدان یکی دیگر از عوارض نادر کیست تخمدان است. این زمانی است که کیست بزرگ باعث پیچ خوردن تخمدان یا حرکت از موقعیت اصلی خود می شود. خونرسانی به تخمدان قطع شده و در صورت عدم درمان می تواند باعث آسیب یا مرگ بافت تخمدان شود. پیچش تخمدان اگرچه غیر معمول است ، تقریباً 3 درصد از جراحی های اورژانس زنان را تشکیل می دهد.

کیست های پاره شده که نادر نیز هستند ، می توانند باعث درد شدید و خونریزی داخلی شوند. این عارضه خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهد و در صورت عدم درمان می تواند زندگی را تهدید کند.

تشخیص کیست تخمدان

پزشک شما می تواند کیست تخمدان را طی معاینه معمول لگن تشخیص دهد. آنها ممکن است متوجه تورم یکی از تخمدان های شما شوند و برای تایید وجود کیست آزمایش سونوگرافی را انجام دهند. آزمایش سونوگرافی (سونوگرافی) نوعی آزمایش تصویربرداری است که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تولید تصویری از اندام های داخلی شما استفاده می کند. آزمایشات سونوگرافی به تعیین اندازه ، محل ، شکل و ترکیب (جامد یا مایع پر شده) کیست کمک می کند.

   

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را از قسمت دیدگاه ها (پایین صفحه) با ما با اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.