بیوگرافی «گرتا تونبرگ» فعال محیط زیست سوئدی + اینستاگرام و زندگی شخصی

زمان مطالعه: 3 دقیقه

 گرتا تونبرگ فعال محیط زیست سوئدی است که برای برای آگاه‌ سازی جهان در مورد خطرات ناشی از تغییرات اقلیمی در تلاش است

 

بیوگرافی گرتا تونبرگ فعال محیط زیست

بیوگرافی گرتا تونبرگ

گرتا تین‌ تین النورا ارنمان تونبرگ که به گرتا تونبرگ معروف است در 3 ژانویه 2003 در استکهلم سوئد  و در خانواده ای هنرمند متولد شد. پدر او  اسناوته تونبرگ بازیگر و همینطور  پدر بزرگش هر دور در زمینه بازیگری و کارگردانی فعالیت می کنند . مادر او، مالنا ارنمان یک خواننده اپرا می باشد.

صفحه اینستاگرامی او به آدرس gretathunberg می باشد.

  بیوگرافی «عباس کاکاوندی» بازیگر نقش داعشی در پایتخت + ماجرای قطع عضو

بیوگرافی گرتا تونبرگ فعال محیط زیست

فعالیت های زیست محیطی گرتا تونبرگ

شروع فعالیت های و تلاش او برای حفظ محیط زیست در 8 سالگی او اتفاق افتاد زمانی که با آگاهی از تغییرات آب و هوایی برایش سوال بود که چرا  مسئولان هیچ تلاشی برای بهبود شرایط نمی کنند. 

در 15 سالگی به نشانه اعتراض وضع موجود مدرسه را ترک کرد و در خارج از پارلمان سوئد، تابلویی را در دست گرفت که خواستار اقدام شدیدتر در زمینه اقلیم شد. در ادامه دانش آموزان دیگر با او همراه شدند و ایده جنبش جمعه ها برای آینده شکل گرفت. پدر و مادر گرتا در این مسیر همراه او بودند. 

سال 2018 گرتا تصمیم گرفت تا روز انتخابات سراسری سوئد، که در تاریخ نهم سپتامبر همان سال برگزار می‌ شد، به مدرسه نرود. در همان سال گرمای زیاد باعث آتش سوزی زمین ها و جنگل ها شده بود.

گرتا از دولت سوئد در خواست کرد که طبق توافق پاریس، باید حجم گازهای گلخانه ای تولید شده را کاهش دهد‌ و در تمیز نگهداشتن هوا، نهایت تلاش خود را به کار گیرد. این اولین هدف گرتا تونبری بود.

اودر این راستا و  به نشانه اعتراض، به مدت سه هفته به جای رفتن به مدرسه‌، جلوی پارلمان سوئد ایستاد و تابلویی را که روی آن نوشته بود Skolstrejk för klimatet (اعتصاب مدرسه برای شرایط اقلیمی)، را در دست گرفته بود‌. او گفته بود:من این کار را می‌ کنم زیرا شما بزرگترها دارید به آینده من گند می‌زنید.

بیوگرافی گرتا تونبرگ فعال محیط زیست

گفت و گو های گرتا با سیاستمداران

گرتا با سوال کردن از سیاستمداران برای پاسخگویی به عدم اقدام خود در مورد بحران آب و هوا، مشهور است. او برای بیان دیدگاه هایش به کشورهای مختلف سفر میک ند و با مسئولان و سیاست مداران دنیا گفت وگو و مکاتبه می کند. گرتا با باراک اوباما و آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد) ملاقات و گفت و گو داشت هاست.

گرتا تونبرگ به علا فعالیت های گسترده اش در خصوص محیط زیست نامزد دریافت جایزه صلح نوبل در سال ۲۰۱۹ شده بود.

بیوگرافی گرتا تونبرگ فعال محیط زیست

بیوگرافی گرتا تونبرگ فعال محیط زیست

بیوگرافی گرتا تونبرگ فعال محیط زیست

   

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را از قسمت دیدگاه ها (پایین صفحه) با ما با اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.