بیوگرافی و علت درگذشت ایرج هندسی روزنامه نگار کرمانشاهی + همسر و فرزندان و آثار

زمان مطالعه: 2 دقیقه

 عکس های ایرج هندسی روزنامه نگار

ایرج هندسی روزنامه نگار، عکاس و فعال سیاسی می باشد. با بیوگرافی، فعالیت های هنری او در ادامه مطلب با ما همراه باشید

 

 

بیوگرای ایرج هندسی

ایرج هندسی در سال 1306 در کرمانشاه متولد شد. پدر او حسینعلی خان گوران اولین مدرسه کرمانشاه به نام محتشمیه را تاسیس کرد. پدرش همچنین در سال 1278 خورشیدی بنیانگذار اداره معارف در محله چنانی بود که با روی کار آمدن فرمانفرما او به به جرم آزادی‌خواهی و حمایتش از دمکرات‌ها متواری شد و  مدرسه‌اش تعطیل گردید. ایرج هندسی از همان کودکی به یادگیری موم و نقاشی رنگ روغن پرداخت. او شاعر، عکاس، نقاش، فعال سیاسی، خبرنگار و قدیمی‌ترین روزنامه‌نگار کرمانشاهی است. ایشان مؤسس انجمن هنرهای تجسمی در کرمانشاه می باشند.

  بازیگر نقش مهشید در سریال بعد از آزادی کیست؟ + بیوگرافی و عکس

 عکس های ایرج هندسی روزنامه نگار

سوابق هنری

ایرج هندسی از همان دوران نوجوانی در کنار نقاشی به کارروزنامه نگاری نیز تمایل نشان داد. درست زمان صنعت ملی شدن نفت برای روزنامه‌ های مهم کرمانشاه فعالیت می کرد. او از  حامیان جبهه ملی و دکتر مصدق بود ودر سال 1330 به جرم نشر اوراق جبهه ملی در سال مدت کوتاهی دستگیر و زندانی شد. او در نقاشی آثار برجسته ای به یادگار گذاشت و در سال 65  آثار نقاشی‌های خود را در تالار شهرداری کرمانشاه به نمایش گذاشت.

 عکس های ایرج هندسی روزنامه نگار

سمت ها

ایرج هندسی در کنار روزنامه نگاری و نقاشی و عکاسی در حوزه سیاست نیز فعال بوده است. ایشان  معاونت فرمانداری کرمانشاه، بخشدار اسلام‌آباد، جوانرود، نوسود و… را برعهده داشته و منشی مخصوص استاندار بوده است. او به علت درگیری با دکتر فیروزبان (از اقوام فرح دیباپهلوی بود) از معاونت فرمانداری عزل و به دهلران تبعید شد.

 عکس های ایرج هندسی روزنامه نگار

درگذشت

ایرج هندسی بعد از 96 سال عمر و فعالیت درحوزه های هنری و سیاسی در 1 بهمن سال 1400 در کرمانشاه به علت کهولت سن درگذشت. 

 عکس های ایرج هندسی روزنامه نگار

   

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را از قسمت دیدگاه ها (پایین صفحه) با ما با اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.