بیوگرافی و درگذشت مرحوم «ایرج بسطامی» خواننده + معرفی آثار و حادثه زلزله

زمان مطالعه: 3 دقیقه

آهنگ عکس های ایرج بسطامی خواننده

ایرج بسطامی از خوانندگان موسیقی سنتی ایران می باشد. با بیوگرافی و آثار زیبای او در ادامه مطلب همراه ما باشید

 

 

بیوگرافی ایرج بسطامی

ایرج بسطامی 1 آذر سال 1336 در شهرستان بم و در خانواده ای هنرمند متولد شد. او از کودکی به خوانندگی علاقمند بود و علاقه و در کنار آن استعداد ذاتی اش باعث شد در مسیر درست در عرصه موسیقی قرار بگیرد و از خوانندگان معروف و محبوب ایران شود. 

  بیوگرافی «فرهاد آئیش» و همسرش مائده طهماسبی + عکس های جذاب و جدید

آهنگ عکس های ایرج بسطامی خواننده

شروع فعالیت هنری

ایرج بسطامی در خانواده هنرمند رشد پیدا کرد. تولد او در خانواده ای اهل موسیقی و استعداد ذاتی اش در خواندن باعث شد او از همان کودکی در مسیر درست موسیقی قرار بگیرد.

نخستین معلم آواز او پدرش بود. سپس  ردیف‌های آوازی در مکتب تهران سبک استاد عبدالله خان دوامی را نزد عموی خود آموخت و در ۲۲ سالگی به جرگه شاگردان استادان آواز ایران پیوست.  

 ایرج بسطامی با کمک و راهنمایی های حسین سالاری به کلاس آواز استاد محمدرضاشجریان راه پیدا یافت و برای آموختن اواز نزد استاد از بم به تهران می آمد. و در طی این سالها او توانست در مسیر خوانندگی و آواز پیشرفت های خوبی کند.

آهنگ عکس های ایرج بسطامی خواننده

آثار 

 ایرج بسطامی در سن ۴۰ سالگی به اوج فعالیت خود رسید و در طول ۱۴ سال فعالیت ۱۱ کاست ماندگار، به یادگار گذاشت. نقطه ی عطف زندگی هنری ایرج بسطامی آشنایی با پرویز مشکاتیان نوازنده ی مشهور سنتور است.او اولین اثرش را با آهنگ‌سازی پرویز مشکاتیان عرضه کرد.

تصنیف گل‌پونه‌ها معروف‌ترین اثر ایرج بسطامی با آهنگی از حسین پرنیا و شعری از هما میر افشار است که پس از مرگ ایشان، آوازهٔ ملی یافت. اثر دیگرش  تصنیف «وطن من» با آهنگی از پرویز مشکاتیان و شعری از ملک‌الشعرا بهار است که از طرف سازمان یونسکو سرود ملی اعلام شد.

 آلبوم «افشاری مرکب» اولین اثر ایرج بسطامی است که نتیجه ی آشنایی او با پرویز مشکاتیان بود و فعالیت های ایرج بسطامی به صورت رسمی شروع و به جامعه ی هنرمندان ایران زمین معرفی گردید.

آهنگ عکس های ایرج بسطامی خواننده

 کنسرت ها

ایرج بسطامی در طی سالهای فعالیت در زمینه آواز و موسیقی کنسرت های مختلفی را اجرا نموده است که به بخشی از آنها اشاره خواهیم کرد.

کنسرت با گروه عارف در اروپا و شرکت در فستیوال جهانی موسیقی روح زمین(مژده بهار)، آهنگساز: پرویز مشکاتیان، خوانندهایرج بسطامی و کنسرت گروه عارف در ایران و اروپا (افشاری مرکب)، آهنگساز: پرویز مشکاتیان، خواننده ایرج بسطامی.

کنسرت گروه دستان دردستگاه سه گاه و همایون (بوی نوروز)، ۱۳۷۱ آهنگساز و سرپرست گروه: حمید متبسم، خواننده ایرج بسطامی

کنسرت راست پنجگاه، آهنگساز و سرپرست گروه: پرویز مشکاتیان، خواننده ایرج بسطامی

کنسرت گل پونه ها ۱ همراه با گروه همایون، در دستگاه همایون، آهنگساز و سرپرستگروه: حسین پرنیا، خواننده ایرج بسطامی

و… 

آهنگ عکس های ایرج بسطامی خواننده

درگذشت 

در 5 دی سال 1382 زلزله ای در شهر بم استان کرمان همه شهر را در غم و اندوه نشاند. ایرج بسطامی در زمان در بم حضور داشت و یکی از قربانیان این زلزله بود که چشم از جهان فرو بست.

آهنگ عکس های ایرج بسطامی خواننده

آهنگ عکس های ایرج بسطامی خواننده

   

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را از قسمت دیدگاه ها (پایین صفحه) با ما با اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.