بیوگرافی مهدی کروبی و همسرش + حصر خانگی و بیماری

زمان مطالعه: 4 دقیقه

بیوگرافی مهدی کروبی و همسرش + حصر خانگی و بیماری

مهدی کروبی یکی از روحانیون سیاستمدار با گرایش اصلاح طلب است وی دبیرکل حزب اعتماد ملی بود او اکنون ۱۱ سال است که در حصر خانگی به سر می‌برد

 

بیوگرافی مهدی کروبی

مهدی کروبی متولد ۴ مهر ۱۳۱۶ در شهر الیگودرز می باشد. پدر وی احمد کروبی است که او نیز از روحانیون سیاسی زندانی قبل از انقلاب می باشد. مهدی به پیروی از پدرش به تحصیل در علوم حوزوی پرداخت.

مهدی کروبی بسیار بیمار است و در ماه اخیر برای مشکلات ستون فقراتش دو بار در بیمارستان بستری شده.

  بیوگرافی «حسین موسوی» و همسرش/ بازیگر نقش وحید در سریال نون خ

بیوگرافی مهدی کروبی و همسرش + حصر خانگی و بیماری

زندگی خانوادگی مهدی کروبی

مهدی کروبی در سال ۱۳۴۱ با فاطمه کروبی که او نیز از مبارزان سیاسی قبل از انقلاب و سیاستمداران اصلاح طلب بعد از انقلاب بود ازدواج کرد. مهدی کروبی از این ازدواج صاحب چهار فرزند شد.

اولین فرزند او محمدحسین کروبی متولد سال ۱۳۴۴ است. وی ۸ ماه سابقه حضور در جبهه را در سن ۱۵ سالگی دارد. و در عملیات‌های فتح‌المبین بیت‌المقدس و الفجر شرکت کرده. محمدحسین کروبی دارای لیسانس حقوق است.

فرزند دوم مهدی کروبی محمدتقی کروبی متولد ۱۳۴۶ است وی دارای دکترای حقوق بین الملل می باشد. محمد تقی در جنگ هشت ساله ایران و عراق بر اثر برخورد با مین در حالی که تنها ۱۳ سال داشت یک پای خود را از دست داد.

علی کروبی فرزند سوم مهدی کروبی که در سال ۱۳۵۱ متولد شده او نیز در زمینه علوم حوزوی تحصیل کرده است. چهارمین و آخرین فرزند مهدی کروبی یاسر کروبی است که متولد ۱۳۵۷ می باشد.

بیوگرافی مهدی کروبی و همسرش + حصر خانگی و بیماری

تحصیلات دانشگاهی مهدی کروبی

وی در سال ۱۳۴۲ در رشته فقه و حقوق اسلامی دانشکده الهیات دانشگاه تهران قبول شد او در دانشگاه تهران به توصیه مرتضی مطهری با دکتر احمد ناظرزاده دارای روابط نزدیکی بود.

بیوگرافی مهدی کروبی و همسرش + حصر خانگی و بیماری

سوابق سیاسی مهدی کروبی

مهدی کروبی تا قبل از انتخابات سال ۱۳۸۸ از جمله اشخاص اصلی نظام جمهوری اسلامی ایران بود.
وی در سال ۱۳۵۸ تا سال ۱۳۷۱ رئیس کل بنیاد شهید انقلاب اسلامی ایران بوده است.

مهدی کروبی هم زمان با ریاست بنیاد شهید از سال ۱۳۵۹ تا سال ۱۳۶۳ نماینده مجلس الیگودرز و از سال ۱۳۶۳ تا سال ۱۳۸۳ نماینده تهران ری و شمیرانات در مجلس شورای اسلامی بوده.
مهدی کروبی دو دوره نیز از سال ۱۳۶۸ تا سال ۱۳۷۱ و از سال ۱۳۷۹ تا سال ۱۳۸۳ رئیس مجلس شورای اسلامی نیز بوده است.
مهدی کروبی در سال ۱۳۸۳ با دستور مستقیم رهبری به عضویت مجمع تشخیص مصلحت نظام در آمد که تا ۲۹ خرداد ۱۳۸۴ در این پست باقی ماند.

بیوگرافی مهدی کروبی و همسرش + حصر خانگی و بیماری

مهدی کروبی در انتخابات ریاست جمهوری

وی برای بار اول در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۴ شرکت کرد. در این انتخابات او با اختلاف بسیار کمی در جایگاه سوم قرار گرفت.

پس از اعلام نتایج و شروع به اعتراض به نتایج انتخابات کرد و نامه ای بسیار طولانی خطاب به رهبری نوشت. در آن نامه مجتبی خامنه ای سپاه و دیگر ارکان حکومت را به تقلب در انتخابات محکوم کرد.

وی دوره بعد در سال ۱۳۸۸ نیز برای انتخابات ریاست جمهوری کاندید شد. او درین انتخابات نفر چهارم شد و میزان رای ها او حتی از آرای باطله نیز کمتر بود. پس از این انتخابات نیز به اعتراض پرداخت. و از حامیان خود از جمله حسینعلی منتظری با ارسال نامه تشکر کرد.

مهدی کروبی از حامیان اصلی تظاهرات جنبش سبز سال ۱۳۸۸ بود. بعد از این انتخابات خواهان ابطال نتایج و نظارت مجلس خبرگان رهبری به شخص رهبر و محدود کردن اختیارات رهبر شد.

مهدی کروبی که تا چندی قبل از اعضای اصلی حکومت بود شروع به افشاگری‌های درباره حکومت کرد. پس از این افشاگری ها مردم او را متهم کردند به ریاکاری. چرا که تا چندی قبل که در مجمع تشخیص مصلحت نظام مجلس و بنیاد شهید بود حرف از افشاگری و اعتراض نمیزد.

بیوگرافی مهدی کروبی و همسرش + حصر خانگی و بیماری

حصر خانگی مهدی کروبی

وی پس از اعتراضات و مخالفت ها با رهبری از سوی مردم لباس شخصی ها نمایندگان مجلس متهم شد. برخی از این افراد خواستار اعدام او بودند، به خانه اش حمله می‌کردند و نارنجک پرتاب می‌کردند که در نهایت اینها منجر به حصر خانگی او و همسرش شد.

بیوگرافی مهدی کروبی و همسرش + حصر خانگی و بیماری

سخنرانی اخیر مهدی کروبی بعد از ۱۱ سال

مهدی کروبی به مناسبت وفات پیامبر سخنرانی کرده او در این سخنرانی گفت: اصل نظام باید محفوظ بماند و انشالله عیوب و نواقص آن برطرف گردد. این سخنرانی در منزل غلامحسین کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی ایراد شده.

مهدی کروبی در این جلسه درباره اجازه حضورش اذعان کذد: ابتدا از آقای کرباسچی تشکر می‌کنم که من را دعوت کردند و ما هم گفتیم اگر آقایان و مسئولین اجازه بدهند می آییم که اجازه دادند.

بیوگرافی مهدی کروبی و همسرش + حصر خانگی و بیماری

   

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را از قسمت دیدگاه ها (پایین صفحه) با ما با اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.