بیوگرافی «فرخ غفاری» فیلمساز و بنیانگذار کانون فیلم ایران + آثار و همسر و فرزندان

زمان مطالعه: 3 دقیقه

فرخ غفاری

فرخ غفاری فیلمساز و پایه گذار کانون فیلم ایران می باشد. با بیوگرافی، سوابق هنری و عکس های او در ادامه مطلب با ما همراه باشید

 

 

بیوگرافی فرخ غفاری

محمدابراهیم فرخ غفاری 7 اسفند سال 1300 در تهران متولد شد. پدر او حسنعلی غفاری از عضای وزارت امور خارجه و مادرش معصومه غفاری نیز دختر غلامحسین صاحب اختیار بود. فرخ غفاری فیلمساز، مورخ، منتقد، کارگردان ، پایه گذار کانون فیلم ایران و از پیشگامان سینمای مدرن در ایران بود. 

  بیوگرافی «کاظم سیاحی» صداپیشه و بازیگر + معرفی آثار و فعالیت های هنری

فرخ غفاری

ازدواج و تحصیل

فرخ غفاری فارغ التحصیل رشته ادبیات از دانشگاه گرونوبل فرانسه می باشد. او متاهل است و با مهشید امیر شاهی ازدواج کرده است. 

فرخ غفاری

سوابق هنری

فرخ غفاری در دوران کودکی برای تحصیل به اروپا رفت. در دوران نوجوانی به دیدن فیلم های کلاسیک علاقمند شد. در دوران دانشجویی نیز مسئول کمیته جشن ها و نمایش های دانشجویی گردید. در همان سالها با تئاتر آشنا شد و آن را آغاز کرد. سپس به سمت سینما و فیلمسازی گرایش پیدا کرد.

اولین ساخت فیلم حرفه ای او با نام جنوب شهر (رقابت در شهر)در سال 1337 شکل گرفت. سپس در سال 38 فیلم “عروس کدومه” را ساخت. فیلم بعدی او “شب قوزی” بود که در سال 43 ساخته شد. این فیلم نیز در کشورهای مختلف به نمایش درآمد. اثر بعدی او زنبورک بود.

غفاری به غیر از فیلمسازی در زمینه مستند سازی نیز فعالیت داشت و می توان به مستندهای نور زمان، زندگی نفت، وام های صنعتی، گیلکی و… اشاره نمود. 

فرخ غفاری

فعالیت ها

فرخ غفاری در کنار فیلمسازی خدمات و فعالیت های هنری ارزنده ی دیگری نیز انجام داده است که به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد: 

تأسیس کانون ملی فیلم در تهران

مدیرعامل فدراسیون بین‌المللی آرشیوهای فیلم در پاریس

قائم مقام مدیرعامل جشن هنر شیراز

محقق تاریخ سینمای ایران

معاونت سازمان رادیو تلویزیون ایران

و…

فرخ غفاری

درگذشت

فرخ غفاری یکشنبه 26 آذر سال 1385 در 84 سالگی به علت بیماری قلبی در پاریس درگذشت و همانجا به خاک سپرده شد. 

فرخ غفاری

   

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را از قسمت دیدگاه ها (پایین صفحه) با ما با اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.