بیوگرافی «علی شمخانی» دبیر عالی شورای امنیت ملی و همسر و فرزندان + سمتها و عکس ها

زمان مطالعه: 3 دقیقه

عکس های علی شمخانی

علی شمخانی دبیر شورای امنیت ملی کشور می باشد. با بیوگرافی، سوابق سیاسی، سمت های و عکس های او با ما همراه باشید

 

 

بیوگرافی علی شمخانی 

علی شمخانی 6 مهر  سال 1334 در اهواز متولد شد. دو برادر او در جنگ تحملی ایران و عراق به شهادت رسیدند. او سیاستمدار و یک فرمانده نظامی می باشد.

  بیوگرافی «مجتبی پوربخش» مجری تلویزیون و همسرش + از روزنامه تا تلویزیون

عکس های علی شمخانی

ازدواج و تحصیل

علی شمخانی متاهل است، اما در مورد زندگی شخصی او و تعداد فرزندان او اطلاعی در دست نمی باشد. فارغ التحصیل رشته مهندسی کشاورزی در مقطع کارشناسی، فارغ التحصیل مدیریت در مقطع کارشناسی ارشد و فارغ التحصیل  استراتژی نظامی در مقطع دکترا از دانشگاه عالی دفاع ملی می باشد. علی شمخانی دوره دافوس یا همان فول لیسانس آجا را در دانشگاه فرماندهی و ستاد آجا گذرانیده است.

عکس های علی شمخانی

سوابق سیاسی

علی شمخانی از دوران نوجوانی شروع به فعالیت سیاسی و انقلابی نمود. زمانی که 18 ساله بود توسط ساواک دستگیر و زندانی شد. در زندان با محسن رضایی و غلامعلی رشید آشنا شد و بعدها با هم گروه چریکی منصورون را تشکیل دادند.

بعد از انقلاب، وارد کمیته انقلاب و سپس سپاه پاسدارن شد. او در سال 58 به فرماندهی سپاه خوزستان منصوب گردید. در سال 60 نیز جانشین فرمانده کل سپاه شد. او در سال 65 نیز همزمان با فرماندهی سپاه به فرماندهی نیروی زمینی سپاه منصوب گردید. 

شمخانی سپس به معاونت اطلاعات و عملیات ستاد فرماندهی کل قوا در دولت رسید. سال 68 به دستوررهبری با درجه سرتیپ و با سمت فرماندهی نیروی دریایی به ارتش پیوست.  او همچنین فرماندهی نیروی دریایی سپاه را نیزعهده دار بود. 

در دوران ریاست جمهوری خاتمی  به عنوان وزیر دفاع وارد کابینه شد. او در سال 78 نیز به درجله سرلشگری رسید. سال 80 به عنوان کاندید ریاست جمهوری شرکت کرد.  او در زمان ریاست جمهوری احمدی نژاد  ریاست کمیسون دفاعی – امنیتی و شورای راهبری روابط خارجی را بر عهده داشت. 

عکس های علی شمخانی

دبیر شورای عالی امنیت ملی

علی شمخانی در دوران ریاست جمهوری حسن روحانی به عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی شد و به جایگزین سعید جلیلی شد.

عکس های علی شمخانی

مذاکرات وین 

علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی در خصوص مذاکرات وین در حساب کاربری توئیت خود نوشت: مذاکرات وین به مرحله‌ای رسیده که می‌توان در مورد نتیجه آن با قطعیت و بدون نیاز به گمانه‌زنی اعلام نظر کرد. او همچنین در ادامه گفته است که تصمیم سیاسی آمریکا برای تحقق یا استنکاف از پذیرش الزامات شکل‌گیری توافق قابل اتکا و پایدار بر اساس اصول پذیرفته شده در برجام، می‌تواند جایگزین گمانه‌زنی‌ها شود.

عکس های علی شمخانی

   

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را از قسمت دیدگاه ها (پایین صفحه) با ما با اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.