بیوگرافی «حسین علیزاده» آهنگساز و نوازنده ارکستر و همسرش + معرفی آهنگ ها

زمان مطالعه: 3 دقیقه

 عکس های حسین علیزاده آهنگساز و نوازنده

حسین علیزاده از نوازندگان و آهنگسازان خوب کشورمان است. با بیوگرافی و سوابق هنری و افتخارات این هنرمند با ما همراه باشید

 

 

بیوگرافی حسین علیزاده

حسین علیزاده 1 شهریور 1330 در تهران و در منطقه سید نصرالدین بازار تهران متولد شد. پدرش ترک زبان و اهل ارومیه بود. او سه واهر و دو برادر دارد. پدرش خیاط و مادرش آموزش قرآن می داد. 

  بیوگرافی محمدرضا فروتن و همسرش + عکس های خاص و ماجرای تغییر جنسیت

 عکس های حسین علیزاده آهنگساز و نوازنده

ازدواج و تحصیلات 

حسین علیزاده فارغ التحصیل رشته موسیقی از دانشگاه تهران است و کارشناسی ارشد خود در دانشگاه آزاد برلین کسب کرده است.  او در دهه های 60 ازدواج کرده است و ثمره این ازدواج دو پسر به نام های صبا و نیماست که دوقلو هستند.

 عکس های حسین علیزاده آهنگساز و نوازنده

شروع فعالیت هنری

حسین علیزاده ابتدا از طریق یکی از مدارس تهران که آموزش موسیقی می دادند به موسیقی آشنا شد و از همان زمان، هوشنگ ظریف استعداد او را در موسیقی دریافت و او را به هنرستان موسیقی معرفی کرد. سپس وارد دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران شد و در محضر برجسته موسيقي آن زمان راه یافت و در رشته آهنگسازی و نوازندگی فارغ التحصیل شد. 

جالب اینکه او از 17 سالگی عضو ارکستر رودکی بود. او در نزد اساتیدی همچون هوشنگ ظریف، نورعلی برومند، محمود کریمی، عبدالله دوامی، سعید هرمزی، علی اکبر شهنازی و یوسف فروتن موسیقی آموخت. او در گروه های مختلف و معروف آن زمان به عنوان نوازنده حضور داشت. 

سال 55 به همراه پرویز مشکاتیان گروه عارف را تشکیل دادند و اجراهایی مختلفی در داخل و  خارج از داشتند. او اولین آلبوم خود را در سن 26 سالگی منتشر کرد. علیزاده توانست با ساخت سازهای تازه، سازهای سلانه و شور انگیز را ابداع کند. ابداع مقام داد و بیداد که از ترکیب گوشه داد از دستگاه ماهور و گوشه بیداد از دستگاه همایون است، یکی از ابتکارهای زیبای ایشان می باشد.

 عکس های حسین علیزاده آهنگساز و نوازنده

شهرت

حسین علیزاده با انتشار آلبوم نی نوا در دهه 60 و در شرایطی که ایران درگیر جنگ بود به شهرت رسید. جمشید عندلیبی در این آلبوم نی می نواخت و نوای سوزناکش با شرایط جنگی کشور سازگار بود.

پایان نامه حسین علیزاده در آلمان آهنگسازی قطعه عصيان بود و پس از بازگشت به ایران به اجرای شورانگيز و تركمن پرداخت که در نوع خود بی نظیر و منحصر بفرد بود.

 عکس های حسین علیزاده آهنگساز و نوازنده

همکاری با اساتید بزرگ موسیقی

حسین علیزاده  در دوره ای با اساتید بزرگ موسیقی، محمد رضا شجریان، کیهان کلهر و همایون شجریان همکاری را آغاز کرد و شروع به اجرای کنسرت های متفاوتی در خارج از کشور نمودند. حاصل این همکاری آلبوم های همنوا بابم، فریاد ، داد و بیداد، زمستان و نوا می باشد.

 عکس های حسین علیزاده آهنگساز و نوازنده

افتخارات

حسین علیزاده در طی سالها فعالیت در عرصه موسیقی توانسته افتخارات بیشماری را در داخل و خارج از کشور کسب کند. او سه بار نامزد دریافت جایزه گرمی، که معتبرترین جایزه در عرصه موسیقی ست برای آلبوم های آلبوم‌ های فریاد، بی تو به سر نمی‌ شود و به تماشای آب‌ های سپید شده است. 

در سال 96 جایزه دو سالانه موسیقی جهانی آسیا از بنیاد مرکز موسیقی جهان را دریافت نمود. دریافت چهار بار جایزه بهترین موسیقی فیلم را از جشنواره فیلم فجر برای فیلم‌های گبه، زشت و زیبا، آواز گنجشک‌ ها و ملکه و دریافت جایزه بهترین موسیقی فیلم آسمان زرد کم عمق از دیگر جوایز و افتخار او می باشد. 

جالب است بدانید او در سال 93 از دریافت نشانه شواله هنر فرانسه انصراف داد و در نهایت احترام به دریافت این جایزه گفت که خود را بی‌ نیاز از دریافت هر نشانی می‌ داند.

 عکس های حسین علیزاده آهنگساز و نوازنده

   

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را از قسمت دیدگاه ها (پایین صفحه) با ما با اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.