بیوگرافی، زندگینامه پروفسور «لطف الله لطفی زاده» (پدر منطق فاز) + زندگی شخصی، همسر و فرزندان

زمان مطالعه: 3 دقیقه

عکس پروفسور لطفی زاده پدر منطق فازی

پوفسور لطفی زاده، ریاضی دان، دانشمند کامپیوتر و پدر منطق فازی می باشد. با بیوگرافی و زندگی شخصی و سوابق علمی ایشان همراه ما باشید

 

 

بیوگرافی پروفسور لطفی زاده

لطفی علی عسگرزاده اردبیلی معروف به لطفی زاده 15 بهمن سال 1299 از پدری ایرانی تبار و اهل اردبیل و مادری روسی در باکو متولد شد. پدر او خبرنگار و تاجر و مادر او نیز دکتر کودکان یهودی بود. پروفسور لطفی زاده زمانی که 10 ساله، با توجه به شرایط نامساعد دوران استالین مجبور شدند از باکو به ایران (تهران) مهاجرت کنند. 

  بیوگرافی «سام نوری» و همسرش + ماجرای شباهت وی به محمدعلی فردین

عکس پروفسور لطفی زاده پدر منطق فازی

ازدواج و تحصیل

پروفسور لطفی زاده در سال 1321 در رشته مهندسی برق از دانشکده فنی تهران در مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شد. سپس به آمریکا رفت در همان رشته در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا فارغ التحصیل شد. 

ایشان در دوران دانشجویی خود در آمریکا با دختری بنام فی زاده ازدواج کرد که حاصل این ازدواج یک دختر بنام استلا و یک پسر بنام نورم زاده می باشد.

عکس پروفسور لطفی زاده پدر منطق فازی

سوابق علمی و پژوهشی 

پروفسور لطفی زاده بعد از اتمام تحصیلاتش در مقطع دکترا به عنوان استاد، ابتدا به دانشگاه کلمبیا و سپس به دانشگاه برکلی رفت و در نهایت ریاست دپارتمان مهندسی برق این دانشگاه را برعهده گرفت

ایشان در سال 1344  منطق فازی‌ را پایه‌ گذاری کرد و در یک مقاله علمی، مفهوم مجموعه فازی را بر اساس زبان طبیعی معرفی کرد. این تئوری دنیا را تکان داد. بعد از آن دانشمندان بسیاری در سراسر جهان درباره منطق فازی و کاربردهای به پژوهش پرداختند و در کنار آن اختراعات بسیاری در این زمینه به ثبت رسید.

عکس پروفسور لطفی زاده پدر منطق فازی

افتخارات

پروفسور لطفی‌ زاده در طی سالها فعالیت های علمی و پژوهشی توانسته در جهان به یکی از دانشمندان شناخته

شده و تاثیر گذار در سطحی جهانی تبدیل شود.

ایشان بیش از 200 مقاله علمی را در کارنامه خود دارند و در کنار آن یکی از دانشمندانی ست که بیشترین ارجاع

مقالات علمی را داراست.

دانشگاه تهران نیز به مناسبت بزرگداشت و تقدیر از پروفسور لطفی زاده در سال 94 نشان دکترای افتخاری دانگشاه تهران به ایشان اهدا کرد. ایشان دارای 25 دکترای افتخاری از دانشگاه های معتبر جهان هستند.

عکس پروفسور لطفی زاده پدر منطق فازی

درگذشت

پروفسور لطفی زاده در 6 سپتامبر سال 2017 در گذشت. پروفسور فیروز نادری دانشمند ناسا در توئیتر خود خبر درگذشت ایشان را اعلام کرد.

عکس پروفسور لطفی زاده پدر منطق فازی

عکس پروفسور لطفی زاده پدر منطق فازی

   

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را از قسمت دیدگاه ها (پایین صفحه) با ما با اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.