بیماری «سرطان خون» چیست ؟ + آزمایش سرطان خون

زمان مطالعه: 3 دقیقه

آیا می توانید به طور کامل از سرطان خون درمان شوید؟ احتمال زنده ماندن در سرطان خون چقدر است؟ چه زمانی لوسمی درمان می شود؟ آیا سرطان خون حکم اعدام است؟

بیماری سرطان خون
بیماری سرطان خون

تشخیص بیماری سرطان خون

سوزنی مغز استخوان مایع را از استخوان ران خارج می کند

امتحان مغز استخوان جعبه گفتگوی بازشو را باز کنید

پزشکان ممکن است قبل از شروع علائم ، سرطان خون مزمن را در یک آزمایش خون معمول ببینند اگر این اتفاق بیفتد ، یا اگر علائم یا نشانه هایی دارید که سرطان خون را نشان می دهد ، ممکن است تحت معاینات تشخیصی زیر قرار بگیرید:

معاینه بدنی پزشک شما به دنبال علائم بدنی سرطان خون ، مانند رنگ پریدگی پوست در اثر کم خونی ، تورم غدد لنفاوی و بزرگ شدن کبد و طحال شما خواهد بود.

آزمایش خون با مشاهده نمونه ای از خون شما ، پزشک می تواند میزان غیر طبیعی گلبول های قرمز یا سفید خون یا پلاکت ها را تشخیص دهد – که ممکن است سرطان خون باشد یک آزمایش خون همچنین ممکن است وجود سلول های سرطان خون را نشان دهد ، اگرچه همه انواع سرطان خون باعث گردش سلول های سرطان خون در خون نمی شوند گاهی اوقات سلول های سرطان خون در مغز استخوان می مانند.

آزمایش مغز استخوان

 پزشک شما ممکن است روشی را برای برداشتن نمونه ای از مغز استخوان از استخوان ران شما توصیه کند. مغز استخوان با استفاده از یک سوزن بلند و باریک برداشته می شود.

نمونه برای جستجوی سلولهای سرطان خون به آزمایشگاه ارسال می شود. آزمایش های تخصصی سلول های سرطان خون ممکن است ویژگی های خاصی را نشان دهد که برای تعیین گزینه های درمانی شما استفاده می شود.

آزمایش مغز استخوان
آزمایش مغز استخوان

رفتار

درمان سرطان خون به عوامل زیادی بستگی دارد. پزشک گزینه های درمانی سرطان خون شما را بر اساس سن و سلامت کلی ، نوع سرطان خون و اینکه آیا به سایر قسمت های بدن شما از جمله سیستم عصبی مرکزی گسترش یافته است تعیین می کند.

درمان های رایج که برای مبارزه با سرطان خون استفاده می شود عبارتند از:

شیمی درمانی

شیمی درمانی عمده ترین روش درمان سرطان خون است. در این روش درمانی دارویی از مواد شیمیایی برای از بین بردن سلولهای سرطان خون استفاده می شود.

بسته به نوع سرطان خون ، ممکن است یک دارو یا ترکیبی از داروها دریافت کنید این داروها ممکن است بصورت قرص در بیایند یا مستقیماً به داخل ورید تزریق شوند.

شیمی درمانی
شیمی درمانی

درمان هدفمند

 درمان های دارویی هدفمند بر روی ناهنجاری های خاص موجود در سلول های سرطانی متمرکز هستند. با مسدود کردن این ناهنجاری ها ، درمان های دارویی هدفمند می توانند سلول های سرطانی را از بین ببرند. سلول های سرطان خون شما مورد آزمایش قرار می گیرند تا ببینند آیا درمان هدفمندی برای شما مفید است یا خیر.

پرتو درمانی

 در پرتودرمانی از اشعه ایکس یا سایر پرتوهای پرانرژی برای آسیب رساندن به سلولهای لوسمی و جلوگیری از رشد آنها استفاده می شود. در طول پرتودرمانی ، در حالی که ماشین بزرگی به دور شما حرکت می کند ، روی میز دراز می کشید و اشعه را به نقاط دقیق بدن هدایت می کنید.

مهندسی سلول های ایمنی برای مبارزه با سرطان خون یک درمان تخصصی به نام گیرنده آنتی ژن chimeric (CAR) -T سلول سلولهای T بدن را در برابر میکروب مبارزه می کند ، آنها را برای مقابله با سرطان مهندسی می کند و دوباره به بدن شما تزریق می کند سلول درمانی CAR-T ممکن است گزینه ای برای انواع خاصی از سرطان خون باشد.

پرتو درمانی
پرتو درمانی

آزمایشات بالینی آزمایشات بالینی آزمایشاتی برای آزمایش روش های درمانی جدید سرطان و روش های جدید استفاده از درمان های موجود است. در حالی که آزمایشات بالینی به شما یا فرزندتان فرصتی می دهد تا جدیدترین درمان سرطان را امتحان کنید ، ممکن است فواید و خطرات درمانی قطعی نباشد. درباره مزایا و خطرات آزمایشات بالینی با پزشک خود صحبت کنید.

 
 

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را از قسمت دیدگاه ها (پایین صفحه) با ما با اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *