با روش های پیشگیری از «بارداری» آشنا شوید + توصیه های پزشکی

زمان مطالعه: 5 دقیقه

سالانه با آمار بسیار بالایی از تولد فرزندانی که ناخواسته به دنیا می آیند مواجه می شویم ، اما برای پیشگیری از این امر راهکارهایی وجود دارد که آنها را برای شما شرح داده ایم.

 

پیشگیری از بارداری
پیشگیری از بارداری

پیشگیری از بارداری اضطراری

عوارض جانبی احتمالی ، درباره پیشگیری از بارداری اضطراری

پیشگیری از بارداری اضطراری (EC) به جلوگیری از بارداری کمک می کند اگر از قبل باردار باشید ، این حاملگی به پایان نمی رسد و 100٪ نیز موثر نیست با این حال ، هرچه زودتر از آن استفاده کنید ، تأثیر آن بیشتر خواهد بود.

پیشگیری از بارداری اضطراری می تواند شامل استفاده از دستگاه داخل رحمی مس (IUD) و ترکیبی از داروهای ضد بارداری خوراکی تجویز شده باشد که تحت نظر پزشک شما استفاده می شود با این حال ، کم هزینه ترین و آسان ترین شکل EC ، قرص EC فقط پروژستین است این حدود 40-50 دلار است.

افراد در هر سنی می توانند در اکثر داروخانه ها بدون شناسنامه آن را بدون نسخه خریداری کنند استفاده از آن معمولاً بسیار ایمن است ، اما می تواند با چند عارضه جانبی همراه باشد.

پیشگیری
پیشگیری

عوارض جانبی احتمالی

قرص EC که بعضاً قرص پس از صبح نامیده می شود ، هیچ عارضه جانبی طولانی مدت یا جدی ندارد. در بیشتر موارد ، زنانی که EC می گیرند هیچ عارضه ای نخواهند داشت با این حال ، برخی از اشکال قرص EC عوارض جانبی جزئی ایجاد می کند.

قرص های EC فقط پروژستین شامل Plan B یک مرحله ای ، راه من ، و گزینه بعدی یک دوز هستند. معمولاً فقط چند عارضه جانبی ایجاد می کنند با خارج شدن دارو از سیستم شما ، بیشتر این علائم برطرف می شوند شایعترین عوارض جانبی عبارتند از

حالت تهوع
استفراغ
سردرد
خستگی
خستگی
سرگیجه
EC همچنین می تواند چرخه قاعدگی شما را تحت تأثیر قرار دهد پریود شما ممکن است به اندازه یک هفته زودرس یا یک هفته تأخیر باشد اگر پریود شما بیش از یک هفته تأخیر دارد ، ممکن است بخواهید تست بارداری بدهید.

عوارض قرص
عوارض قرص

پیشگیری یا تسکین عوارض جانبی

اگر نگران عوارض جانبی هستید یا سابقه عوارض جانبی ناشی از EC را دارید ، با داروساز خود صحبت کنیدآنها ممکن است بتوانند شما را به گزینه های بدون نسخه (OTC) جهت کاهش سردرد و حالت تهوع راهنمایی کنند برخی از داروهای تهوع OTC ممکن است خستگی و خستگی را افزایش دهند بعد از استفاده از EC با استراحت و آرامش خاطر می توانید جلوی خستگی را بگیرید.

اگر بعد از مصرف EC سرگیجه یا حالت تهوع پیدا کرد ، دراز بکشید این به جلوگیری از استفراغ کمک می کند اگر ظرف یک ساعت از مصرف دارو استفراغ کردید ، با ارائه دهنده خدمات بهداشتی یا کلینیک تنظیم خانواده تماس بگیرید تا بفهمید آیا ممکن است نیاز به مصرف دوز دیگری داشته باشید.

چه موقع با پزشک خود تماس بگیرید

خونریزی واژینال سبک و غیر منتظره با استفاده از EC امکان پذیر است با این حال ، برخی از موارد خونریزی غیرمعمول می تواند جدی باشد. اگر دچار خونریزی واژینال غیرمنتظره همراه با درد شکم و سرگیجه هستید ، با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود تماس بگیرید.

اگر در طی سه روز خونریزی شما تمام نشد یا شدیدتر با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود تماس بگیرید علائم شما ممکن است نشانه یک بیماری جدی تر باشد که نیاز به درمان پزشکی دارد.
در غیر این صورت ، اگر بعد از آن قرص ایجاد شود ، عوارض جانبی خفیف ایجاد می کند.

مسائل ایمنی هر دو روش

زنانی که باید از این گزینه ها اجتناب کنند
برخی از خانمها باید از استفاده از IUD مس خودداری کنند به عنوان مثال ، زنان باردار نباید از آن استفاده کنند زیرا خطر ابتلا را افزایش می دهد همچنین IUD مسی توسط زنانی که دارای موارد زیر هستند باید اجتناب شود.

اعوجاج رحم

بیماری التهابی لگن

آندومتریت بعد از بارداری یا سقط جنین

سرطان رحم

سرطان دهانه رحم

خونریزی دستگاه تناسلی به دلایل نامعلوم

بیماری ویلسون

عفونت دهانه رحم

IUD قدیمی تر که برداشته نشده است

برخی از خانمها همچنین باید از استفاده از ECP خودداری کنند ، از جمله کسانی که به هر یک از مواد آلرژی دارند و یا برخی از داروها را مصرف می کنند که ممکن است باعث کم اثر شدن ECP شود ، مانند باربیتورات ها و گیاه خار. اگر شیر می دهید ، نباید از الا استفاده کنید. با این حال ، ECP های لوونورژسترل برای استفاده در دوران شیردهی بی خطر هستند.

  شیوع «آنفلوآنزای معده» در فصل بهار

اثرات وزن بر اثر بخشی ECP

به نظر می رسد تمام قرص های پیشگیری از بارداری اضطراری ، بدون در نظر گرفتن نوع ، برای زنان چاق بسیار مثر است ، در آزمایشات بالینی زنان با استفاده از ECP ، زنانی که شاخص توده بدنی آنها 30 یا بیشتر است بیش از سه برابر زنان غیر چاق باردار می شوند.

اولی پریستال استات (الا) ممکن است برای زنان دارای اضافه وزن یا چاقی موثرتر از ECP های حاوی لوونورژسترل باشد.

همانطور که گفته شد ، بهترین انتخاب پیشگیری از بارداری اضطراری برای خانمهایی که دارای اضافه وزن یا چاقی هستند ، آی یو دی مسی است. اثربخشی آی یو دی مسی که به عنوان پیشگیری از بارداری اضطراری استفاده می شود برای زنان با هر وزنی بیش از 99٪ است.

 

اثرات وزن
اثرات وزن

با مشکلات قلبی عروقی خطرناک است

برخی از پزشکان زنان ممکن است به آنها گفته باشند از قرص های جلوگیری از بارداری استفاده نکنند زیرا در معرض سکته مغزی ، بیماری قلبی ، لخته شدن خون یا سایر مشکلات قلبی عروقی هستند.

با این حال ، استفاده از ECP با استفاده از قرص های جلوگیری از بارداری متفاوت است استفاده یکبار از قرص های جلوگیری از بارداری اضطراری همان خطری را ندارد که هر روز از داروهای ضد بارداری خوراکی استفاده می کنید.

  بیماری «نازایی مردان» + علائم و علل طبیعی

قرص های جلوگیری از بارداری به عنوان پیشگیری از بارداری اضطراری

قرص های ضد بارداری منظم که حاوی لوونورژسترل به علاوه یک استروژن هستند ممکن است به عنوان پیشگیری از بارداری اضطراری استفاده شوند. برای این روش ، بلافاصله پس از رابطه جنسی بدون محافظت ، باید تعداد معینی از این قرص ها را بخورید قبل از استفاده از این روش حتما با پزشک خود صحبت کنید تا تاییدیه و دستورالعمل های خاص وی را دریافت کنید.

 

قرص پیشگیری از بارداری
قرص پیشگیری از بارداری

   

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را از قسمت دیدگاه ها (پایین صفحه) با ما با اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.