آشنایی با (رسوم خواستگاری) از دختر خانم ها در کشورهای مختلف جهان

زمان مطالعه: 9 دقیقه

ازدواج یکی از مراسم سنتی و دیرینه در سرتا سر جهان است که هر کشور و هر قومیتی با توجه به آداب و رسوم خاص خود آن را جشن می گیرد

 

آشنایی با رسوم خواستگاری از دختر خانم ها در کشورهای مختلف جهان

مطلب نیو – ازدواج در هر شکل و صورتی و در ه نقطه ای از جهان جذابیت های خاص خودش را دارد. جالب است بدانید که در هر کشوری رسوم خاصی برای خواستگاری و ازدواج صورت می گیرد که به صورت جدی همه ی آداب آن اجرا می گردد. 

  معرفی بهترین کشورهای دنیا برای گرفتن ویزای کار ایرانیان + آشنایی با بهترین کشورهای مهاجرپذیر

هند

دزدین کفش یکی از خواهرهای داماد توسط عروس در روز مراسم یکی از رسوم هندی است. عروس با دزدین کفش خواهر داماد جرائت خود را نشان خانواده می دهد و از طرفی زهر چشمی از آنها می گیرد. داماد باید برای پس گرفتن کفش گروگان گرفته شده پول بپردازد تا شانس‌شان برای خوشبخت‌شدن بیشتر شود.

گانا

 از آنجایی که در گانا خواستگاری یک هفته قبل از عروسی انجام می شود، داماد تعدادی از اعضای خانواده اش را پشت در خانواده عروس می بردکه به آن مراسم در زدن گفته می شود. در اینجا خانواده دختر می تواند دخترش را به عقد این مرد در بیاورد یا خیر.

جمهوری چک 

با قطعی شدن ازدواج عروس و داماد، یک کاسه سوپ مقابل پای آن‌ها می شکنند، آنها باید زمین را با کمک یکدیگر تمیز کنند و مدام به این اتفاق، لبخند بزنند.  سپس به آن‌ها یک کاسه سوپ دیگر با یک عدد قاشق می‌دهند و آن‌ها باید فقط با همان یک قاشق به یکدیگر غذا بدهند. این رسم به این دلیل است که عروس و داماد فراموش نکنند که باید در همه کار‌ها در زندگی‌مشترک به یکدیگر کمک کنند.

نروژ

رسم در این کشور بسیار ساده و بی مراسم خاص و عجیب و غریب است. خانم های نروژی حلقه ازدواج را دست راست می کنند. بسیاری از خانم ها در بریتانیا، فرانسه، هند، روسیه و آلمان هم همین کار را انجام می دهند.

 

آشنایی با رسوم خواستگاری از دختر خانم ها در کشورهای مختلف جهان

چین

با توجه به وسعت چین، در قسمت های مختلف آن، آداب و رسوم و مراسم ها به شکل های متنوع و مختلفی اجرا می گردد. مثلا در یکی از شهرهای چین، عروس باید از یک ماه قبل از مراسم، روزی یک ساعت گریه کند و اقوام و دوستان عروس هم باید در این مراسم او را همراهی کنند. اگر عروسی توانایی گریه کردن نداشته باشد، خانواده داماد از ازدواج پسرشان با آن دختر ممانعت خواهند کرد. زیرا گریه برای مردم این منطقه از چین به معنای خوش آمدگویی به ازدواج و در انتظار اتفاق‌های خوب بودن است.

مراسم عروسی در چین نماد وصل دو خانواده است و فقط به معنای ازدواج دو نفر نیست بلکه خانواده ها هم درگیر این مسئله هستند. خواستگاری در چین معمولا از سنت های غربی پیروی می کند، به این صورت که پسر حلقه ازدواج را به دختر هدیه می دهد و از او خواستگاری می کند.

مکزیک

زمانی که یک دختر و پسر به یکدیگر علاقه‌مند می‌شوند، باید توسط یک بزرگ‌تر با طنابی به یکدیگر وصل شوند،طناب تزئین شده با گل های سفید، مهره و کریستال های مختلف، این کار به عنوان نمادی از اهمیت داشتن اتحاد در زندگی مشترک انجام می‌شود. دختر و پسر پس از بستن دست هایشان باید سعی کنند برای ثابت کردن آمادگی شان برای شروع زندگی مشترک به دیگران، دست هایشان را باز کنند

 

آشنایی با رسوم خواستگاری از دختر خانم ها در کشورهای مختلف جهان

 

 شیلی

مراسم عروسی در شیلی بسیار ساده است، خانم ها در شیلی حلقه ازدواج را در دست راست می کنند. مرد ها هم همین کار را انجام می دهند اما در مراسم عروسی هر دو، حلقه ازدواج را از دست راست به دست چپ می دهند.

جزیره کریس

این جزیره،زادگاه ناپلئون اول امپراتور فرانسه است.یکی از رسوم جالب توجه مردم این جزیره قبل از مراسم عروسی داماد باید روی زمین دراز بکشد و فرشی روی خودش بیندازد تا اقوام و دوستان عروس و داماد روی او راه بروند تا آستانه تحمل داماد بالا رود.

 ولز

در کشور ولز زمانی که یک پسر به دختری علاقه‌مند می‌شود، باید یک تکه چوب بخرد و آن را به زیباترین شکل ممکن تبدیل به قاشق کند قاشق کنده کاری شده را تزئین می کند و در یک دورهمی دوستانه یا خانوادگی تقدیم دختر می کند، این عمل داماد نشان دهنده این است که او هیچ وقت اجازه نمی‌دهد عروس خانم در زندگی مشترک با او گرسنه بماند.

آرژانتین

در آرژانتین برخی از عروس و دامادهاحلقه را تا مراسم عروسی دست نمی کنند، بلکه این کار را در طول مراسم نامزدی انجام می دهند.

 یونان

مراسم ازدواج در یونان تا حدودی شبیه ایران است و اجازه گرفتن از پدر بسیار اهمیت دارد. زوج ها از لحاظ سنتی سه جلسه مشاوره می روند تا توصیه های مربوط به ازدواج به آن هم انجام شود. خانواده نیز یک جشن نامزدی بعد از قبول درخواست ازدواج، برگزار می کنند.

ایرلند

مراسم خواستگاری و عروسی در ایرلند بسیار جذاب است و پیشینه زیادی دارد. حلقه ازدواج ایرلندی ها به شکل یک قلب است که با دو دست نگه داشته شده است و بالای آن یک تاج قرار می گیرد.قلب سمبل عشق در ازدواج است که این دو دست از دو طرف، باعث نگه داشتن عشق شده است. تاج نیز نماد وفاداری است که معمولاً برای نشان دادن نامزد داشتن، این حلقه را در دست چپ می کنند اما به این صورت که اغلب به سمت نوک انگشتان قرار بگیرد. در روز مراسم عروسی هم قلب را برعکس می کنند تا به سمت مچ باشد.

قبایل بومی آمریکایی

بومی های آمریکایی نگاه زیبایی به حلقه ازدواج دارند. از نظر آنها حلقه نامزدی را نشان دهنده قدردانی و سپاسگزاری از جهان طبیعت می دانند. آن ها معمولاً حلقه های نقره ای دست می کنند که از مواد طبیعی دیگر نیز مثل زغال های رنگی و سنگ های فیروزه ساخته شده است.

 

 

آشنایی با رسوم خواستگاری از دختر خانم ها در کشورهای مختلف جهان

 کنیای شمالی

از رسوم عروسی در کنیا، انداختن مهره های خاص دوره گردن است.  مهره های خاصی دور گردن انداخته می شود که رنگ های خاصی از این مهره ها نشان دهنده نامزدی است. یک رسم جالب دیگر در این منطقه اینکه، قبایل ماسایی که در کشور های تانزانیا و کنیا زندگی می کنند، رسم است پدر عروس در روز عروسی وقتی عروس و داماد تصمیم می‌گیرند به خانه خودشان بروند پدر عروس باید وقتی عروس و داماد تصمیم می گیرند به خانه خودشان بروند، روی صورت دخترش تف کند. با این کار او آرزوی شانس و  خوشبختی برای دخترشان می کند.

 فرانسه

مراسم عروسی در فرانسه بسیار جالب و هیجان انگیز است. شب قبل از عروسی، دوستان و اقوام داماد با تعدادی قابلمه به سمت خانه عروس می‌روند و تا نزدیک صبح با ملاقه به پشت قابلمه‌ها می‌کوبند و به این شکل سر و صدا تولید می‌کنند. خانواده عروس باید برای این گروه از اقوام و دوستان داماد، نوشیدنی گرم در روز‌های زمستان و نوشیدنی خنک در روز‌های تابستان تهیه و از آن‌ها پذیرایی کنند. واکنش آن‌ها به این کار، باید گرم و صمیمی باشد، وگرنه این ازدواج سر نخواهد گرفت.

همچنین بعد از خواستگاری زوج های فرانسوی با یکدیگر به سراغ خرید حلقه می روند اما تا زمانی که دوستان و اعضای خانواده جمع نشده باشند، حلقه را دست نمی کنند.

فیجی

از انجایی که فیجی یک کشور ساحلی است، خواستگار‌ها در فیجی باید قبل از شروع مراسم عروسی، یک دندان نهنگ را به دست عروس برسانند تا حسن نیت خود را ثابت کنند،که این کار بسیار سخت و خطرناک است که جان داماد را تهدید می کند. البته این رسمی مردانه محسوب می‌شده که هنوز هم در بیشتر قبایل این کشور و قبل از شروع مراسم عروسی باید انجام شود.

 هند و پاکستان

در هند و پاکستان، مراسم خواستگاری این گونه است که داماد یک خواستگاری رسمی از خانواده عروس انجام می دهد. البته در جوامع بسیار سنتی، در کل دختر و پسر را درگیر مراسم خواستگاری نمی کنند و فقط خانواده ها موضوع را مطرح می کنند. در پاکستان هم اگر خانواده عروس خواستگاری را از سمت خانواده داماد بپذیرد، یک مراسم خاص برای نامزدی برگزار می گردد که در آن مراسم داماد از عروس خواستگاری می کند.

 انگلستان

مراسم خواستگاری در انگلستان به این صورت است که داماد زانو می زنند و حلقه ازدواج را مقابل خانم می گیرند. حلقه های نامزدی هم عموماً در انگشت سوم دست چپ دست خانم ها می رود. جالب اینکه 29 فوریه تنها روز از سال است که خانم ها می توانند از مردان خواستگاری کنند که معمولاً در بریتانیا و ایرلند این مراسم برگزار می شود. 

تایلند

در تایلند بسیاری از نامزد های سنتی و مراسم های عروسی شبیه به زندگی امروزه دنبال می شوند. این سنت ها به گونه ای است که در آن داماد تکه ای طلا را به خانواده عروس هدیه می دهد. این طلا لزوماً حلقه ازدواج نیست.

جزیره بورنئو در اندونزی

جزیره بورنئو سومین جزیره بزرگ جهان در اندونزی است که در آن سه روز قبل عروسی عروس و داماد را در یک اتاق نگه می دارند و در این سه روز،اجازه رفتن به سرویس بهداشتی را ندارند و باید سعی کنند خودشان را کنترل کنند. اگر از پس این امتحان بر بیایند، یعنی برای شروع زندگی مشترک آماده شده‌اند .در صورت موفقیت زوج برای شروع زندگی مشترک آماده می شوند.

 اوکراین

در این کشور داماد قبل از مراسم عروسی باید به همراه خانواده اش به خانه دختر مورد علاقه اش رفته و تعدادی از ظرف های خانه آن ها را پس از پذیرایی می شکند رسم شکستن ظرف‌های خانواده عروس در این کشور به این معناست که آنان معتقدند داماد باید بداند با رفتن وی قلب خانواده دختر همچون ظروف شکسته پس باید مراقب رفتارهایش با همسرش باشد.

 اسکاتلند

مردان اسکاتلندی معمولاً باید مراسم سنتی زیادی را پشت سر بگذارند . آن ها باید مجموعه ای از وظایفی را که پدر عروس درخواست کرده است انجام دهند تا با ازدواجشان موافقت گردد.

عروس و داماد، همیشه از نظر یکدیگر در روز‌های قبل از ازدواج زیبا هستند. پس دوستان و اقوام آن‌ها در اسکاتلند، چند روز قبل از عروسی دست به کار می‌شوند و عروس و داماد را کثیف و سیاه می‌کنند و سپس آن‌ها را در کنار یکدیگر به درخت می‌بندند تا به این شکل، تحمل آن‌ها را افزایش دهند و آماده مدیریت مشکلات زندگی‌مشترک کنند. جالب‌تر این‌که اگر عروس و داماد بتوانند به مدت یک روز، کثیف بودن طرف مقابل را تحمل کنند و از این آزمون با موفقیت خارج شوند، به این معناست که در طول زندگی هم می‌توانند به خوبی از پس مدیریت مشکلات زندگی‌مشترک برآیند.

 ارمنستان

مراسم نامزدی در ارمنستان به اندازه مراسم عروسی بزرگ و مهم است. معمولاً یک نفر آیین مرسوم ازدواج را برای آن ها برگزار می کند و سپس حلقه های نامزدی را دست می کنند و از یکدیگر می خواهند که همیشه به عشق هم پایبند باشند. ارمنی ها هم مانند یونانی ها قبل از ازدواج، جلسه مشاوره دارند.

ژاپن

در ژاپن 2 نفر به طور رسمی با یکدیگر ازدواج نمی کنند ؛ مگر اینکه مراسم نامزدی برگزار گردد. در این مراسم هر دو خانواده دور هم جمع می شوند و 9 عدد هدیه کادوپیچ شده را داخل کاغذ برنج به یکدیگر اهدا می کنند. هر کادو سمبل آرزوهای خوب برای زندگی زوج است.

 

آشنایی با رسوم خواستگاری از دختر خانم ها در کشورهای مختلف جهان

 

 آلمان و سوئد

بریدن چوب در جشن ازدواج در آلمان، از رسوم کهن و قدیمی است. دو نفر باید، چوب درخت را با اره ببرند و زمان محدودی برای این کار دارند. هرچند همه عروس و داماد‌ها موفق به این کار می‌شوند، اما گفته می‌شود اگر عروس و دامادی نتوانند در زمان تعیین شده، چوب را به دو قسمت تقسیم کنند، زندگی خوب و شادی نخواهند داشت! هدف از این کار نشان دادن وفاداری است و این‌که آن‌ها همیشه و در هر شرایط سختی با هم خواهند بود. در طول مراسم نامزدی هم عروس و داماد حلقه را به دست چپ می کنند.

 کره جنوبی

در شهر‌های شمالی کره جنوبی بیشتر مردم بر این باور هستند برای شروع زندگی مشترک با ماهی مرده و چوب بامبو به کف پا های داماد ضربه می زنند تا داماد آماده مواجه شدن با مشکلات و سختی های زندگی مشترک شود. دامادی که با نوش جان کردن این کتک ها ناله و اعتراض کند هنوز برای ازدواج آماده نیست.

ماداگاسکار

در ماداگاسکار قرن‌هاست پسر‌ها بر اساس سنتی قدیمی باید به منظور نشان دادن آمادگی‌شان برای مدیریت زندگی‌مشترک دست به کار عجیبی بزنند. پسر‌ها در این کشور برای این‌که بتوانند دل دختر‌ها را به دست آورند و توانمندی‌شان برای شروع زندگی‌مشترک را به اطلاع خانواده دختر برسانند، به جنگ گاومیش‌ها می‌روند و با آن‌ها کشتی می‌گیرند! طبیعتا اگر پشت این حیوان را به خاک بمالند، گرفتن جواب «بله» از دختر و خانواده‌اش دور از دسترس نخواهد بود.

مغولستان

قبیله‌ای در مغولستان و بعضی از قسمت‌های چین زندگی می‌کنند که به خاطر یک سنت خاص‌شان معروف شده‌اند. آن‌ها از داماد می‌خواهند برای تعیین روز عروسی، یک جوجه را بکشد و بعد جگر جوجه را بررسی می‌کنند.اگر جگر خوب و سالم بود، داماد روز عروسی را تعیین میکند اما اگر جگر ناسالم بود هر ماه باید یک جوجه کشته و جگرش بررسی شود و در صورت یافتن یک جوجه با جگر سالم داماد می تواند زمان مراسم را مشخص نماید.

موریتانی

موریتانی کشوری در شمال غربی آفریقاست که در آن عروس هر چقدر چاق باشد، زیباتر بوده و جذابیت بیشتری دارد. باورش سخت است، اما برای چاق شدن عروس در این کشور، مزارعی وجود دارد که دختر‌های دم‌بخت مدتی به آن‌جا می‌روند، آن‌قدر می‌خورند تا چاق شوند و این چاقی خیلی وقت‌ها باعث بیماری و حتی مرگ عروس نگون‌بخت شده است. 

   

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را از قسمت دیدگاه ها (پایین صفحه) با ما با اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.